TÜRKİYE’YE 50 YIL YETER

Okunma: 324
Videoyu Aç TÜRKİYE’YE 50 YIL YETER
A
a

Eskişehir’de Türkiye'ye 50 yıl yetebilecek kadar büyük bir kömür rezervi bulundu. Kömür rezervinin en yoğun olduğu köylerden Beyazaltın'ın Muhtarı Yüksel Girgin; buraya kurulacak termik santral ile Türkiye ve Eskişehir'in kalkınacağını söyledi.

Aynı zamanda Kızılay Şube Başkanlığı da yapan Muhtar  Girgin, "2016’nın son aylarında sondajlar bitti, projeler hazırlandı. Büyük bir ihtimalle de önümüzdeki yıl projelendirilip çalışmaya başlayacaklar. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü  ile geçen sene görüştüğümde, Türkiye’nin şu andaki teknolojiyle 50 yıl yetecek, en büyük linyit kömürü rezervi olduğunu, söylemişti" dedi.
Bölgeden giden göçlerin geri döneceğini tahmin eden Muhtar Girgin, termik santrallerin artık bir zararının olmadığını söyledi. Girgin, "Termik santraller biliyorsunuz artık teknoloji ile kuruluyor. Enerji bakanımızda 2019’da artık filtreleri değiştirsinler diye gün verdi. Buraya kurulacak termik santral de aldığım istihbarata göre son teknoloji ile kurulacak bir termik santraldir. Artık o teknoloji ile yapılan filtreler insan sağlığına ve doğaya hiç zarar vermeden elektrik üretilebileceğini söylediler" diye konuştu. Termik santral ile Türkiye'nin ve Eskişehir'in kalkınacağını belirten Girgin, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Ülkeye elektrik üretecek. Benim tahminime göre 2 bin 500 ile 4 bin megakilowatlık diyorlar. Teknolojinin tam ölçüsünü bilmiyorum. Türkiye’nin en büyük termik santrali olacağını söylediler. Oda bölgemizi ve Eskişehir’i çok büyük kalkındıracağına inanıyorum. Şuanda Türkiye’nin 50 yıllık ihtiyacını karşılayacağını ve yerin 350 metre altında kapalı bir işletme ile çalışılacak. Doğaya zarar vermeden yapılacak. Çünkü Alpu Ovası falan gidecek diyorlar da ora gitmeyecek. Birkaç gün baktım, televizyonlarda gördüm. Böyle bir şey olmayacak. Kapalı bir sistemde çalışacağı için doğaya hiç zarar vermeyecek." İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi