Üç kişiye can verdi

Okunma: 242
Videoyu Aç Üç kişiye can verdi
A
a

Hayatını kaybeden Ramazan Açıkgöz’ün organları Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) yapılan başarılı operasyonlar sonucu Atilla Tavukçu ile Arif Mutluer’e nakledildi.

ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yeniden başlatılan organ nakli programı, nakil bekleyen hastalara umut oluyor. Bu kapsamda ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde bir süre önce beyin ölümü gerçekleşen Ramazan Açıkgöz isimli vatandaşın organları, ailesi tarafından bağışlandı. Bağışın yapılmasıyla birlikte harekete geçen Prof. Dr. Bülent Ünal, Prof. Dr. İlter Özer ve Prof. Dr. Murat Ulaş, böbrek ve karaciğeri aynı gün içerisinde bekleyen hastalara nakletti. Karaciğer Arif Mutluer’e, böbrek Atilla Tavukçu’ya, diğer böbrek ise Ankara’da organ bekleyen başka bir hastaya gönderildi. Hastanenin birden fazla organ naklini aynı gün içerisinde başarıyla tamamlaması sonucu, Arif Mutluer ve Atilla Tavukçu organ kardeşi oldu. 
TOPRAK ALTINDA ÇÜRÜMESİN
Organ bağışının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Ünal, toprak altında çürüyecek organların insanlara umut olduğunu söyledi. Duyarlı insanların artması konusunda çağrı yapan Ünal, “İki hastamızda da ameliyat sonrası dönem sorunsuz geçti. Böbrek hastamız birinci haftasında, karaciğer hastamızda yaklaşık onuncu gününde taburcu oldu” dedi. Karaciğer nakli sonrası mutlu olduğunu açıklayan Arif Mutluer, “Bir insan demek, bir aile demek. Aile demek de; çevre demek, toplum demek. Onun için insanların daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda sağlık açısından hiçbir sorunum yok. Artık tek kişi değiliz, iki kişiyiz ve hatta üç iki kişiyiz. Çünkü bize bu hayatı yeniden yaşamamıza sebep olan bir kardeşimiz var. Aynı zamanda bir de kan kardeşimiz oldu” diye konuştu. Böbrek yetmezliği nedeniyle sıkıntılar yaşandığı dile getiren Atilla Tavukçu ise şu şekilde konuştu; “Daha sağlıklı ve hayata daha bağlı olduk. Organ bağışına herkes önem versin. Önceki hayatıma kıyasla bakarsak yeniden doğmuş gibi oldum.” İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi