Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

ÜNİVERSİTEDE DEHŞET SAÇTI

Okunma: 347
Videoyu Aç ÜNİVERSİTEDE DEHŞET SAÇTI
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) bir araştırma görevlisi, aralarında dekan yardımcısının da bulunduğu 4 kişiyi öldürdü.

Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, fakülte binasının 3’üncü katında Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çağlak ve Arş. Gör. Yasir Armağan'ı silahla öldürdü. Şüpheli Volkan Bayar gözaltına alındı.
ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Volkan Bayar adlı araştırma görevlisinin Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel’in odasına gittiğini, tesadüfen hocanın yerinde olmadığını söyledi. Saldırganın burada bulunan Eğitim Fakültesi Sekreteri Fatih Özmutlu'yu silahla öldürdüğünü ifade eden Gönen, şöyle konuştu: “Daha sonra dekan yardımcımızı, öğretim üyemizi ve bir araştırma görevlisini vurmuş. Elinde tabancayla binayı terk ettikten sonra güvenlikçiler takip etmiş, ileride de polis derdest etmiş. Dört arkadaşımızı kaybettik, başımız sağ olsun, eğitim camiası olarak bir daha böyle bir şey yaşamayız inşallah. ESOGÜ camiasına ve arkadaşlarımızın ailelerine baş sağlığı diliyorum.”

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ
Vali Özdemir Çakacak, ESOGÜ'de üzücü bir olayın meydana geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Volkan Bayar adında bir araştırma görevlisi, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, iki araştırma görevlisi ve fakülte sekreteri olmak üzere 4 kişiyi silahla öldürdü. Başsavcılığımız 3 savcı görevlendirdi ve olayın araştırması yapılıyor. Sebepleriyle ilgili olarak çok yönlü araştırma yapıldıktan sonra geniş bilgi verilecek. Başsavcılığımız olaya el koydu.”

‘BEŞİNCİ CENAZEYDİM’
ESOGÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Aypay da saldırgan Bayar’ın 4’üncü katta kendisini de aradığını söyledi. Aypay, “Bulamamış. 5’inci cenaze olarak sıraya dizeceği kişi ben olacaktım. Onun hakkında adliyeye suç duyurusunda bulunmuştum. Hakkımızdaki iftiraları ve FETÖ'cü hakaretleri dolayısıyla savcılık ifadeye çağırmıştı, oradaydım hasbelkader yoksa bugün ben de 5’inci cenazeydim” ifadelerini kullandı. 

‘ADALET GEÇ KALMAMALI’
ESOGÜ Öğretim Görevlisi Dr. Neslihan Bay da hakkında soruşturma dahi açtıramadıkları Volkan Bayar’ın akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığı yönünde şikayetlerde bulunduklarını belirtti. Volkan Bayar’ın önüne gelene ‘FETÖ’cü dediğini ve şikayet ettiğini dile getiren Bay, şunları kaydetti: “Bunun yüzünden benim eşim ihraç oldu ve beraat etti. 'Hiçbir alakası yoktur.' diye bütün hocalar beraat etti ama bu kişiye hiçbir işlem yapılmadı. Biz herkese söyledik, emniyete verdik dilekçelerimizi, üniversiteye, rektörlüğe defalarca dilekçe verdik, hiçbir işlem yapmadılar. Bugün göz göre göre bu olay yaşanmıştır. Bugün göz göre göre hocalarımız canlarından olmuştur yani adalet geç kalmamalı, bu iş zamanında yapılmalı, bugün çileden çıkaran olay budur. Volkan Bayar ve karısı da tamamen bu işte sorumludurlar. Ruh sağlıkları yerinde değildir. Bakın, araştırın, rektörlüğe, dekanlığa, emniyete kaç tane dilekçe vermişiz, kaç yere suç duyurusunda bulunduk.”

‘BÜYÜK KAYIP’
Olay yerinde yetkililerden bilgi alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da “Üzüntülüyüz. ESOGÜ'de 4 kişi katledildi. Emniyet ve Cumhuriyet Başsavcılığı gerekli tahkikatı başlattı. En kısa zamanda konunun gerçek yüzü ortaya çıkar. Eskişehir ve Türkiye için büyük kayıp, Allah rahmet eylesin. Geride kalanlara sabır diliyoruz” diye konuştu.

‘KORKULAN BİR İNSANDI’
Silahlı saldırıdan üniversitenin dışında olduğu için kurtulduğu belirtilen Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Yücel, sosyal medya hesabından video yayımladı. Prof. Dr. Yücel, Twitter hesabından yayımladığı videoda, saldırganın akli dengesinin yerinde olmadığını ifade etti. Kendisinin iyi olduğunu anlatan Yücel, videoda şunları kaydetti: “Saldırgan, Volkan isimli araştırma görevlisi. Akli dengesi yerinde değil, pek çok kişiyi şikayet eden bir insan. Önce benim odama geliyor, beni bulamayınca diğer odalara giriyor. 4 arkadaşımızın görev başında şehit düştüğünü öğrendik. Bir program için dışarıdaydım ancak korkulan bir insandı.”

GÜVENLİĞE SİLAH ÇEKTİ
Bu arada, isimlerinin açıklanmasını istemeyen görgü tanıkları, Volkan Bayar’ın saldırının ardından Eğitim Fakültesi çıkışında üniversitenin özel güvenlik görevlilerine silah doğrultarak, polise haber vermelerini istediği, yürümeye başlayan saldırganın polis ekiplerince suç aleti silahla ele geçirildiğini söyledi.
Volkan Bayar’ın saldırıda kullandığı tabancanın bulundurma ruhsatını 2016 yılında aldığı öğrenildi. Silahlı saldırıda hayatlarını kaybeden Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Araştırma Görevlisi Yasir Armağan ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Çağlak’ın cenazeleri üzerinde Olay Yeri İncelemi Şubesi ekiplerinin çalışmaları tamamlandı. Ekiplerin binadan ayrılmasının ardından cenazeler otopsi yapılmak üzere ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi morguna götürüldü. AA-İHA

         
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel