23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Tarihimize ışık tutuyor

Videoyu Aç Tarihimize ışık tutuyor
A
a

TÜLOMSAŞ’ın, Kıbrıs Barış Harekatı’nda kullanılmak amacıyla imal ettiği ve yenilenen müzede sergilenen ‘milli roket’ Devrim Otomobili Müzesi’nde tarihe ışık tutuyor.

Yaklaşık 8 ay önce ziyaretçiye açılan Devrim Otomobili Müzesi’ni 80 bin kişi ziyaret etti. Müzede sergilenen TÜLOMSAŞ’ın ürettiği ilk ‘milli roket’ de yakın tarihe ışık tutuyor. 
İLK MİLLİ ROKET
1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türkiye’ye uygulanan silah ambargosu yüzünden savaş uçaklarında kullanılmak için ihtiyaç duyulan roket ve roketatarları da yerli ve milli olarak üreten TÜLOMSAŞ’ın müzesi, ziyaretçilere, zorlu zamanlarda da büyük başarılara imza atılabileceğini kanıtlıyor. TÜLOMSAŞ’ta makine mühendisi İsmet Çelik, 1961 yılında Devrim otomobilinin yapımı sırasında fabrikada stajyer olarak görev yaptığını, 1970 yılında da kuruluşta çalışmaya başladığını söyledi.
GURURLUYUZ
Türkiye’nin ilk yerli ve milli üretimlerinde yer almanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu: “Ben ve 4 arkadaşım bu konuda görevlendirildik. Sonuçta bu kritik görevi yerine getirdik. O dönem ambargo uygulanan ülkemizin böylesine önemli bir ihtiyacının giderilmesinde katkımız olduğu için gururluyuz. Şu anda müzede sadece roket sergileniyor, roketatarlar burada değil.” AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi