Mandela’nın Bavulu Eskişehirlilere açıldı

Okunma: 567
Videoyu Aç Mandela’nın Bavulu Eskişehirlilere açıldı
A
a

Dünyanın dört bir yanını gezen “Mandela’nın Bavulu ve Dünyadan Renkler” Resim sergisinin açılışı Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde gerçekleşti.

Açılışa CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ile çok sayıda sanatsever katıldı.
13 SANATÇI
2018 yılında Nelson Mandela’nın ‘Efsane Olmak Teması’ ile Güney Afrika ve dünyada 100’üncü yılı kutlanıyor olması ‘Mandela’nın Bavulu ve Dünyadan Renkler’ Resim Sergisine başka bir anlam katıyor. Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı bu özel sergi 25 eserden oluşuyor. Dünyaca ünlü koleksiyoner Ernst August Quensen'in koleksiyonundan derlenen parçalarla oluşan sergi, Owusu Ankomah’ın yaptığı özel bir ahşap bavulun içinde; üç kıtadan 13 uluslararası sanatçıya ait litografilerden oluşuyor.
KENDİNİ ADALETE ADADI
Açılışta konuşan Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, şunları söyledi: “Afrika'nın bu en büyük oğlu bu yıl yüz yaşında olacaktı. Bu kişi sevgiyle anılan adıyla Madiba ve klan ismi ile tanınan Nelson Rolihlahla Mandela’dır. Madiba’nın doğumunun 100’üncü yılını kutlarken onun Güney Afrika ve dünyadaki adalete, eşitlik ve ırkçılığa karşı duyduğu adanmışlığını hatırlamalıyız. Güney Afrika olarak, Madiba’nın mirası olan herkes için adil ve dürüst bir toplum sözünü, onur ve ifade özgürlüğü hakları da dahil olmak üzere yaşıyoruz.”
AYDINLATIYOR
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bugün, dünyada ırkçılığa ve emperyalizme karşı Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra direnen en büyük adamlardan birinin doğum günü kutlamasıyla başlıyoruz sergimize. Mandela dünyanın emperyalist beyazlarının siyahlara karşı yürüttüğü ırkçılıkla mücadele eden, bayrak olmuş bir lider. Sembol olmuş bir lider ve Güney Afrika’da bir Afrikan Milletini yaratmış bir lider. Bugün Türkiye’de pek çok yoksulun çok iyi bildiği tahta bir bavul içerisinde yüzlerce resim ile dünyayı aydınlatmaya devam ediyor” dedi. Resim Sergisi’ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, sergiyi 12 Nisan’a kadar her gün saat 10.00-20.00 saatleri arası gezilebilir. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi