İbrahim Gümüş

YARIN 10 KASIM

8 Kasım 2018 16:55
A
a
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve sevgiyle, anıyoruz. Yarın 10 Kasım. Bugün Atatürk’ü anlamanın ne kadar önemli olduğu herkes tarafından daha çok anlaşılmaya başlandı.
Biz Atatürk’ü daha ilkokula başlamadan tanıdık. Annemizden, babamızdan, çevremizdeki abilerimizden, ablalarımızdan öğrendik Atatürk’ü ilk önce. Onların şiirlerini ezberlemeye çalıştık.
Biz daha ilkokulda anladık Atatürk’ü. Okulumuz bir köy okuluydu (şimdi kapalı) ama girişinde “Türk Öğün, Çalış, Güven” yazıyordu. Benliğimizi, kişiliğimizi, karakterimizi Atatürk’ün bu sözü ile şekillendirdik. Atatürk’ü anlamak; çalışmaktır dedik, çalıştık, üretmektir dedik, ürettik.
Daha ilkokulda “Günaydın, gözün aydın, sayısız devrim saydın” dedik. Belki tam olarak anlamadık ama ortaokulda başladık “Nutuk” okumaya. Lisede bir daha, sonra bir daha, öğretmen olunca bir daha.
Atatürk’ü tanıdıkça ve anladıkça “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir” sözünün önemini daha bir kavradık.
Kavradık ki, ortaokul ve lise çağımızda ailemize katkı sağlamak için inek güttük, sap topladık, yığın yaptık, yığını buğdaya samana çevirdik. Pamuk tarlasında çapa yaptık, karpuz tarlasında karpuz topladık. Onun için yıllarca tarımda kendi kendine yeten 4 ülkeden biri olduk.
Sorumluluk aldık her yaşta, çalıştık ve ürettik. Zorluklarla mücadele ettik, sorunlara çözüm ürettik, imkansızlıklarla baş ettik. Çünkü biz Atatürk’ün fikirlerini, duygularını anladık ve hissettik.
Dünyada, Türkiye’de ve bölgemizde zor günler yaşanıyor. Emperyalizm en azgın günlerini yaşıyor. Dünya iyi insanlar tarafından yönetilmiyor. Her gün yüzlerce insan öldürülüyor, katliamlar yapılıyor.
Her geçen gün emperyalizme dur demek zorlaşıyor. Çünkü emperyalizm geçmişte toprakları işgal ediyordu, şimdi beyinleri işgal ediyor. İşte tam da bu anlamda Atatürk’ün fikirlerini, duygularını anlamak ve hissetmek gerekiyor. Emperyalizme dur diyebilmek için Atatürk’ün işaret ettiği gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek önem kazanıyor.
Yarın 10 Kasım. Her 10 kasımda olduğu gibi bu 10 kasımda da Atatürk’ün önderliğini, devrimciliğini, emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi, özetle fikirlerini, duygularını anlıyor ve hissediyoruz.
 
1000
icon
Çimen 15 Kasım 2018 09:19

İbrahim bey,kalemine ve yüreğine sağlık.Atamızı kısa ve öz sözlerle yaşantı ile ilişkilendirerek anlatmışsınız.

0 1 Cevap Yaz
Gülten Eraslan 11 Kasım 2018 07:58

İbrahim Hocam, Makalemizde okurken çok duygulandım. Ben de okula gitmeden önce ,okul yüzü görmemiş annemden Atatürk'ün adını vatanımız için yaptıklarını öğrendim.Okul yıllarında öğrendiklerimle de Atatürk sevgim, Atatürk' e bağlılığım tavan yaptı. Sizin gibi ben de çok çalıştım ve hâlâ çalışıyorum.Çalışırken deannemin, öğretmenlerimin yüreğime ektiği tohumları, kendi öğrencilerimin yüreğine ekliyorum. Atalarımızın milletimiz ,vatanımız için yaptığı fedakârlıkları anlatıyorum . Cumhuriyet döneminde yaşamış şairlerin şiirlerini okuyorum . Çünkü o dönemde yazılan şiirlerde ruh var. Vatan, millet, Atatürk sevgisi daha güzel anlatılmış. Öğrencilerime " Seviyorum demekle vatan sevilmez" diyorum. Sevginin emek istediğini, yürek istediğini söylüyorum ve emek istediğini, çok çalışmaları gerektiğini anlatıyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık İbrahim Hocam. Çocukluğumu, gençliğimi sayenizde tekrar yaşadım.Saygılar sunuyorum. İyi günler.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi