3 saniyede 1 kişiye Alzheimer tanısı

Videoyu Aç 3 saniyede 1 kişiye  Alzheimer tanısı
A
a

Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte dünyada Alzheimer’ın yarattığı sıkıntılarla hayatını sürdürmek zorunda kalan insanların sayısı da artıyor. Yapılan çalışmalara göre her 3 saniyede 1 kişiye Alzheimer tanısı konuyor.

 
Dünya genelinde halen 40 milyona yakın Alzheimer hastası bulunuyor ve 2040’a kadar her 20 yılda bir bu rakamın ikiye katlanacağı öngörülüyor. İstatistikler bu denli hızlı değişse de ne yazık ki tedavi konusunda henüz umut veren bir yenilik bulunmuyor.  Ancak gerek süreci yavaşlatmak gerekse bazı belirtilerin şiddetini azaltmanın mümkün olabildiğini belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, bunun için de erken ve doğru tanının önemine işaret etti.
 
Bunama hastalıklarının en yaygın formlarından biri olan Alzheimer, kronik nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu sorunla ilgili araştırmalar yoğun şekilde devam etse de tam olarak tedavi edilemiyor. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığının artmasına karşın, Alzheimer’ın kesinlikle yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu olmadığının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Normal yaşlanma sürecinde beyinde yapısal birtakım değişiklikler ortaya çıksa da bilişsel ve zihinsel yetilerde belirgin bir kayıp görülmüyor. Alzheimer hastalığında ise belirgin şekilde ‘yeni bilgileri öğrenme güçlüğü’ gözleniyor. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok sayıda ailenin Alzheimer hastalığına bağlı zorluklarla mücadele ettiğini hatırlatan Adapınar, tedavi kapsamında hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan uygulamaların büyük önem taşıdığını söyledi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi