Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Karaadilli beldesinde 24 yıllık bir aranın ardından geleneksel Karaadilli Yağlı Pehlivan Güreşleri yeniden düzenlendi. Karaadilli Kültür Yaşatma Derneği ve Karaadilli Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun katkılarıyla unutulmaz anlara sahne oldu.

Bilal Ceylan imzayı attı Bilal Ceylan imzayı attı

Türk spor kültürünün en önemli ve köklü geleneklerinden biri olan yağlı güreş geleneği Karaadilli’de sürdürülmeye devam ediyor. Her yıl binlerce güreşçi, bu geleneksel sporu yaşatmak ve yeteneklerini sergilemek için Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen yağlı güreş organizasyonlarına katılıyor. Karaadilli Yağlı Pehlivan Güreşleri de bu geleneği sürdürmek için gerçekleştirildi. Afyonkarahisar genelinden 49 sporcunun katıldığı Karaadilli Yağlı Pehlivan Güreşleri, izleyicilere heyecan dolu anlar yaşattı. Katılımın yoğun olması ve güreşçilerin gösterdiği üstün performans, hem sporcuları hem de seyircileri memnun etti. Karaadilli’nin sakinleri, bu tarihi etkinliğin yeniden canlanmasıyla birlikte büyük bir gurur ve sevinç yaşadı.

Yarışmaya katılan Başpehlivan Yusuf Can Zeybek, vatandaşların etkinliği olan ilgisinin kendilerini çok memnun ettiğini kaydetti. Zeybek ayrıca 24 aradan sonra böyle bir etkinliğe tekrar başlamanın da daha güzel ve farklı olduğunu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak: iha