Tepebaşı Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınlar matinesi düzenledi. Anemon Otel’de gerçekleşen eğlencede ünlü sanatçı Gülden Karaböcek sahne alırken, kadınlar tarafından yoğun ilgi gördü. Matineye, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP İl Başkanı Talat Yalaz ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce katıldı.

Etkinlikte konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, “Ben annemi çok severdim, annem başkaydı. Benim kadın sevdam oradan geliyor. Özellikle günümüz hayırlı olsun. Ama ben size 365 gün vaat ediyorum. Sizlerle her zaman günlerimiz iyi geçiyor. Allah son günlerden saklasın. Bundan sonra da yine günlerimiz iyi olacak. Atatürk diyor ki ‘kadın yerde sürünecek değil, baş tacı yapılacak varlıktır’. Bugün dünyanın en medeni, en zengin kenti olan bir İsviçre 1971’de çıkarıyor. Türk kadını 1934, İsveç'te kadını 1971’de alıyor. Atatürk'e laf söyleyenler Allah aşkına elleriniz vicdanları varsa koysunlar öyle laf söylesinler. Değerli kadınlarımız güzel bir manzara var. Vallahi doyamıyorum. Yavaş yavaş 31 Mart'a yürüyoruz. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HİZMET

Ahmet Ataç’ın bir gün değil her gün kadınlara hizmet verdiğini belirten CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Buradan o kadar güzel gözüküyor ki şöyle hangi tarafa baksan o kadar güzel gözüküyor ki inanın bizleri yetiştiren, büyüten kadınlarla gurur duyuyoruz. Onur duyuyoruz. 8 Mart'ı yürekten kutluyoruz. Bazıları belki 8 Mart'ı sadece yılda bir gün hatırlıyor olabilir. Bazıları kadınları sadece seçimden seçime hatırlıyor olabilir. Ama bu şehirde Ahmet Ataç siz kadınları 7 gün, 24 saat, haftada 7 gün, yılda 365 gün her zaman hatırlamakta. Sizlerle Çanakkale'ye giden Ahmet Ataç, pandemide kapınızı çalıp maske Zaten Ahmet Ataç, sizleri Belde Evleri'nde konuk eden, Ahmet Ataç. İyi gününüzde, kötü gününüzde yanınızda olan Ahmet Ataç. Şimdi de bugün kadınlar gününü sizlerle kutlayan Ahmet Ataç. Türkiye'de kadını erkekle eşit kılan, dünyanın birçok ülkesinden daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet duygularıyla anıyorum. Onu hiç unutmayalım ve onun devrimlerini biz yüzyıllar boyu yaşatalım. Ayşe Ünlüce’yi cumhuriyetin 100’üncü yılında Eskişehirimizin ilk kadın büyükşehir belediye başkanı yapacağız. Dünyayı kadınlar kurtaracak” dedi.

KADIN DAYANIŞMASINI YAYACAĞIZ

Ayşe Ünlüce ise yaptığı konuşmada; ''Biz sahada bakıyoruz emekliler, kadınlar, çocuklar, öğrenciler mutsuz, gençler mutsuz. Ama sonra bu tür etkinliklere bir geliyorum diyorum umudu yeşertiyoruz biz bu şehirde. ‘Atatürk sevdalısı, cumhuriyet sevdalısı Eskişehir'e, cumhuriyetle yetişmiş, büyümüş, kendini donatmış bir kadının çok yakışacağını düşünüyoruz’ diyorlar. Onur duyuyorum, gurur duyuyorum. Üç belediye başkanımız bugüne kadar kadınlarla ilgili o kadar güzel işlere imza attılar ki ben de bu 25 yılda bir kısmını sivil toplum gönüllüsü, baronun kadın hakları komisyonu başkanı, kadın platformu üyesi, kent konseyi yürütme kurulu üyesi olarak içinde bulundum. Son sekiz yıldır da bizzat üç belediye başkanımızla beraber çalıştım. Ve biz kadınlarla bu şehri güçlü kıldık. Kadınlar da bu şehri yaşanır kıldık. Eskişehir güçlü kadınlarla güçlenecek. Bizim geleceğe olan umudumuzu en çok güçlü kadınlar sağlayacak. Biz ne kadar güçlü olursak Eskişehir, Tepebaşı, Türkiye o kadar güçlü olacak ve biz bu gücü birbirimizden alacağız. Kadın kadının yurdudur. Kadın kadının kız kardeşidir. Biz belde evlerimizde deneyimli kafelerimizde büyüttüğümüz bu kadın dayanışmasını Eskişehir'in her köşesine yayacağız. Her köşesinde güçlü kadınlar olacak. Bugüne kadar bizlere hep sahip çıktınız. Yine çıkın. Ahmet başkanıma, bana önümüzdeki beş yıl içinde yetki verin. Kadınlarla güçlü bir Eskişehir’i vaat edelim hep beraber” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de müşteri arayan kaçakçı yakalandı Eskişehir'de müşteri arayan kaçakçı yakalandı

Muhabir: Berivan Halis