Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yüzde 25 oranındaki kira zam sınırı ile ilgili bir düzenleme yapmayacaklarını belirtti. Şimşek, bu konuda henüz bir çalışmanın olmadığını söyleyerek zam sınırının 1 Temmuz'dan itibaren son bulacağını ifade etti. Konu hakkında düşüncelerini sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar ise kiracı ve ev sahipleri arasındaki kavgaların artacağını dile getirirken kira zamlarından dolayı insanların kötü yönde etkileneceğini söyledi.

Döviz ve altında son durum (7 Haziran 2024 Cuma) Döviz ve altında son durum (7 Haziran 2024 Cuma)

KİRA ARTIŞINA KARŞIYIM

Kazım Bilgin: “İnsanlar yeteri kadar yoksul zaten. Kiralar yeteri kadar artmış. Kiraların bu kadar artmasına karşıyım. Ama ev sahiplerini de düşünün onların da birçok maliyeti var. Bu tür politikalar günü kurtarmanın ötesinde değil. İnsanların satın alma gücü olmadıktan sonra artsa ne olur, azalsa ne olur.”

ORTA YOL BULUNMALI

Sedat Aslan: “Ev sahipleri açısından düşünürsek sınır kalkmalı. Ama kiracılar açısından kesinlikle kalkmamalı. Orta yolu bulmak daha mantıklı. Ev sahipleri açısından yüzde 25’lik artış çok düşük kalıyor bu ekonomide. Yüzde 90 kavgalar artacak. Sistemin devamı açısından bir arabulucu sistem daha iyi olacaktır.”

KAVGALAR ARTACAK

Ahmet Yangın: “Şu anda herkesin hali perişan. Daha da perişan olacak uygulama kalkarsa. Daha yeni 1+1 ev baktık 12 bin lira dediler. Bence bu olumlu bir karar değil. Sonbaharda kiralara bir daha zam gelecek diye düşünüyorum. Sosyal medyada kiracılarla ev sahiplerinin kavgalarını görüyoruz her yerde çatışma yaşıyorlar.”

EMEKLİ ÇOK ETKİLENECEK

Münevver Güneş: “Emeklinin aldığı maaş zaten 10 bin TL. Kiracıyım ve zaten çok zor geçiniyorum. Aynı zamanda kanser hastasıyım. Keşke zamlar olmasa da son günlerimizi güzel geçirsek. Emekli kira artışından çok etkilenecek. Ev sahipleri de kiraları çok artıracak. Resmen bize simitle beslen diyorlar. Kötü durumdayız.”

Kaynak: Haber Merkezi