ÇOK ZOR ÖDÜYORUZ

Videoyu Aç ÇOK ZOR ÖDÜYORUZ
A
a

1 Ocak itibariyle doğalgaza yüzde 1, elektriğe ise yüzde 6 oranında zam geldi. Pandemi sebebiyle ekonomik sıkıntıların arttığını söyleyen Safiye Savaş, “Hiç iyi şeyler düşünmüyorum zamlarla ilgili. Çok zor ödüyoruz. Biz kiracıyız. Kirayı bile zor ödüyoruz. Zamlar bizi zorlayacak ekonomik olarak” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

1 Ocak itibariyle doğalgaza yüzde 1, elektriğe ise yüzde 6 oranında zam geldi. Eskişehirli vatandaşlar ise yapılan zamların kendilerini ekonomik olarak zorlayacağını, günlük hayatta her şeyde tasarruf yaptıklarını ifade etti. Özellikle pandemi sebebiyle birçok insanın işsiz kaldığını da belirten Eskişehirliler, evde elektrikli aletleri daha az kullanmaya çalıştıklarını anlattı.
ÜÇ GÜN ÇALIŞTIRMIYORUZ
KEMAL GÜVENÇ: “Biz aynı zaman da tarımla uğraşıyoruz. Ev elektriği, sanayi elektriği özellikle tarımsal elektriğin önüne geçilmiyor. Zaten yağmur yağmıyor. Elektriğe yükleniyoruz. Bu gidişle tarlalarımızı ne ekip ne sulayabileceğiz. Evde mecbur kalmadığımız sürece elektrikli olan şeyleri kullanmamaya çalışıyoruz. Makineyi bir gün çalıştırıyorsak üç gün çalıştırmıyoruz. İnsanlar karanlıkta oturmaya başladı.”
AYDINLIK BİR YOL LAZIM
NUSRET KOÇAK: “Zamlar zorlayacak. İşsizlik de var. Verebilen var veremeyen var. Bir çare bulunması lazım. Bu zamları yapmadan önce marketlerdeki fiyatları bir kontrol etsinler. Gün aşırı zam geliyor marketteki ürünlere. Bugün aldığını yarın alamıyorsun. Doğalgaza 300 lira ödedim şu an. Etkileyecek beni. Yakmazsan fatura gelmez ama karanlıkta kalırsın. Aydınlık bir yol bulmaları lazım.”
HER ŞEYDE TASARRUFTAYIZ
ŞÜKRÜ KARYEMEZ: “Vala şu anda sıkıntı büyük pandemiden dolayı. Millet işsiz, güçsüz. Bayağı bir sıkıntı olacak gibi. Şu an devletin de işi bozuk, halkın da işi bozuk. Nereye gidiyoruz belli değil. Durum Allah’a emanet. Zamlar biraz ertelenebilirdi. Millet işinden gücünden oldu. Şu an tasarruftayız zaten. Her şeyde tasarruftayız. En düşükte yaktığımız halde 400 lira fatura geldi.”
AZ YAKIYORUZ AZ GELİYOR
KADİR YÜCEL: “Bu zamlar normal. Emekliye de çalışana da zam verecek. Haliyle bu zamlar bir yerden çıkacak. Bu çark dönecek. Çarkın dönmesi için de birinden alacak diğerine verecek. Pandemi sebebiyle az yapılmış olabilir zamlar. Zor durumda olanlara Allah yardımcı olsun. Faturalar düşük gelsin diye tasarruf yapıyoruz. Evde mutfağın peteğini kapattık. 143 lira geldi geçen ay fatura. Az yakıyoruz az geliyor.”
ÇOK ZOR ÖDÜYORUZ
SAFİYE SAVAŞ: “Hiç iyi şeyler düşünmüyorum zamlarla ilgili. Çok zor ödüyoruz. Biz kiracıyız. Kirayı bile zor ödüyoruz. Zamlar bizi zorlayacak ekonomik olarak. İki tane çocuğum var okuyorlar. Çok zorlanıyoruz. Tasarrufa gideceğiz iyice. Bütün odaları mecbur yakıyoruz çocuklar hasta olmasın diye. Fazla yakmadığımız halde 300 lira geldi. Elektrik faturamız 260 lira geldi. Elektrik süpürgesini çok çalıştırmamaya çalışıyorum, çocukları sürekli uyarıyorum.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi