DEPO SORUNUNA ÇARE BULUNMALI

Videoyu Aç DEPO SORUNUNA ÇARE BULUNMALI
A
a

Eskişehir Tarım Platformu adına açıklamalarda bulunan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, lisanslı depoların dolduğunu, çiftçinin ürünlerinin dışarıda kaldığını belirterek, “Çiftçinin ürünü ortada kalmadan hasat zamanına kadar çaresi bulunmalıdır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Tarım Platformu, Odunpazarı Ziraat Odası binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, lisanslı depoların dolduğunu, üreticinin ürünün dışarıda kaldığını söyledi.
HARMAN YENİ BAŞLADI
Çiftçilerin tarladan kaldırdığı ürünü lisanslı depoya koyarak ihtiyacı olduğunda satma planı olduğunu hatırlatan Erdemli, “Çiftçimiz ürününü götürdüğünde yer olmadığından dolayı lisanslı depoya ürününü bırakamıyor. Eskişehir’de harman yeni başladı. Çiftçimizin bu depoları doldurması mümkün değil. Demek ki başka illerden hasattan önce birileri lisanslı depoları doldurmuş. Doğruysa yakın illerdeki tüccar ve toptancılar ilimizdeki depolara günler öncesinden çiftçinin yerine ürün koymuş, bizim çiftçimizin ürününe yer kalmamış. Lisanslı depolar çiftçilerimiz için yapılmıştı. Stokçuluğu önleyecek, hasat zamanı düşük olan fiyattan satılmayıp ihtiyaç olduğunda satılacaktı. Fakat tam tersi bir uygulama yapılmakta. Stokçuya var çiftçiye yok. En azından yarısı tüccara yarısı çiftçiye ayrılabilirdi. Burada çiftçiye bir kontenjan yok. Bu, bilinçli bir uygulama gibi geliyor” dedi.
YOK PAHASINA SATILACAK
Çiftçinin zor şartlarda üretim yaptığını ifade eden Erdemli, “Şimdiden dolu olan lisanslı depolar, mısırı depolayamayacak ve nemli mısırı üreticimiz satamayacak. Mısır yok pahasına tüccara satılmak zorunda kalacak. Olan yine üreticiye olacak. Sorunun bir an önce vakit geçirilmeden ön hazırlıkları tamamlanarak depo ve kurutma tesislerinde yer açılmalıdır. Çiftçinin ürünü ortada kalmadan hasat zamanına kadar çaresi bulunmalıdır. Yoksa üreticinin bırakmak üzere olduğu tarım büyük bir darbe alacak. Çiftçimizin bunu kaldıracak hali kalmadı. Bütün umudunu çıkacak ürüne bağlayan çiftçimiz, zarar eder para kazanamazsa çiftçimizi tarlada tutamayız. Üretimden çıkan çiftçimizi tekrar tarlaya döndüremeyiz. Mutlaka bir çaresinin bulunması şart. Çiftçinin ürünü dışarıda kalmasın, depolarda yer bulunsun” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi