Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı bildirildi. Buna göre 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207, 23 oldu. Zam, 1 Temmuz (bugün) itibariyle geçerli olacak. 

Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Gürhan Albayrak TOKİ çalışmalarını inceledi Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Gürhan Albayrak TOKİ çalışmalarını inceledi

ZAM YAPMAYI ‘BAŞARDI’

CHP İl Başkanı Talat Yalaz, 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak elektrik zammını değerlendirdi. Yüzde 38’lik zammın kabul edilebilir olmadığını belirten Yalaz, elektrik zammının Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sosyal medya hesabından yaptığı ‘Başardık’ paylaşımına da değinerek iktidarın yanlış politikalarını eleştirdi. Yalaz, “Zammın, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in ‘Başardık’ açıklamasından sonra yapılması da manidar. Demek ki başardığı husus buymuş, başardık derken elektriğe yapılacak zammı kastediyormuş. Vatandaş hayat pahalılığı altında eziliyor. Enflasyon korkunç seviyelerde, özellikle gıda enflasyonu durdurulamaz boyutlarda… Buna rağmen bir de insanların hayatlarını idame ettirmek için zorunlu kullandıkları elektriğe böyle bir zam yapılması vatandaşın bu yoksulluk, ekonomik bunalım ve kötü yönetim altında ezilmeye devam edeceği anlamını taşıyor” diye konuştu.

EKONOMİYİ DÜZELTECEĞİZ

“Elektrik demek sadece elektrik demek değil, elektriğe bağlı birçok sektör var” diyen Yalaz, “Üretimde kullanılan elektriğe bu zam yansıdığı zaman, doğrudan bunun etkisi sanayi sektörüne olacaktır, bu da fiyatlara yansıyacaktır. Fiyatlara yansıması enflasyon sonucunu doğuracaktır. İşte bu girdap içinde ülkemiz kötü ekonomik yönetim sebebiyle savruluyor. Halbuki real ekonomik politikalar, bizim her zaman önerdiğimiz politikalar uygulansa bu enflasyonun da durdurulması ve piyasada oluşan güven ortamıyla devlet yönetiminin aklı selim şekilde yönetilebileceği bir konjektürde piyasanın da normalleşmesi, düzelmesi sonucunu doğuracaktır. Ama bu iktidarla bunun yapılması mümkün değildir. Artık ne vatandaşlarımızın ne yabancı yatırımcının ne yerli yatırımcının bu ekonomik politikalar olduğu sürece, bu ekonomik konjonktüre sebep olan iktidar olduğu sürece bir güven içinde olması mümkün değildir. İnşallah ilerleyen günlerde yapılacak seçimlerde halkın iktidarında herkesin emeğinin karşılığını aldığı ve enflasyonun durdurulduğu real ekonomik gerçekçi politikalarla ekonominin hızlı bir şekilde düzeltildiği günleri hep birlikte göreceğiz diye ümit ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Sonhaber Gazetesi - Emrah KÖSE