Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından eğitim için kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait SF-260D tipi eğitim uçağı henüz bilinmeyen nedenle kaza kırıma uğramıştı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından eğitim için kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait SF-260D tipi bir eğitim uçağımız henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Arama kurtarma çalışmalarına başlanmıştır."

Vali Aksoy ve eşi, şehit aileleriyle bayramlaştı Vali Aksoy ve eşi, şehit aileleriyle bayramlaştı

Kayseri’de eğitim uçuşu sırasında yaşanan kaza sonucunda şehit düşen pilotlardan birinin Eskişehir Çiftelerli hemşehrimiz Pilot Albay Gökhan ÖZEN olduğu öğrenildi.

Öte yandan Eskişehirli şehit Pilot Albay Gökhan Özen'in Eskişehir Şeker Mahallesi Kentpark konutlarında bulunan ailesinin evine Türk Bayrağı asıldı. Özen'in evli ve 9 yaşında bir kız çocuğu babası olduğu görev yerinin aslen İzmir olduğu geçici görevle Kayseri'de bulunduğu öğrenildi. Şehidin cenazesi yarın ikindi vakti Reşadiye Camii’nden kaldırılacak.

Eğitim uçağının pilotları, mevsimlik işçilerinin üzerine düşmemek için yön değiştirmiş

Ayrıca Kayseri'de kaza kırıma uğrayan eğitim uçağında şehit olan 2 pilotun, tarlada çalışan mevsimlik işçilerin üzerine düşmemesi için uçağın yönünü değiştirdiği iddia edildi.

Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi'nde Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait SF-260D tipi eğitim uçağının düştüğü tarlada çalışan Salih İçer, AA muhabirine, uçağın düşmeden önce üstlerinden geçip Kayseri merkez yönüne seyrettiğini söyledi.

İçer, şu ifadeleri kullandı:

"Geri geldikten sonra uçak dengesini kaybetti, sesi gitti. Sesi gittikten sonra direkt bize doğru geldi. Herhalde bizi gördü, arkadaşları da fark etti. Düşüşünü gördük. Bizi fark ettiği için yüzüstü aşağı indi. İner inmez zaten patladı. Müdahale edelim dedik, ateş olduğundan müdahale edemedik. Benim düşüncem, bize doğru gelirken bizi fark etti, tarlanın hemen başındaki arabada 5 çocuk vardı, tarlada da 15 eleman vardı. Bize doğru geliyordu, üzerimize gelmesin diye yüzüstü aşağı indi."

Kaynak: AA