Flamingolar bu yıl da Eber Gölü’nde geçici olarak konakladı Flamingolar bu yıl da Eber Gölü’nde geçici olarak konakladı

Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaşı olduğu, Uluslararası Çevre Eğitim Programı kapsamında, Eko-Okullar Projesini uygulayan okullardan gelen öğrenciler, öğretmenler ve velileri, fidan dikim etkinliği gerçekleştirdi.

Düzenlenen etkinliğe Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) bünyesinde Uluslararası Çevre Eğitim Programını yürüten 43 Eko-Okuldan 500 öğrenci, öğretmen ve idareciler katıldı. Karaalan mahallesinde 3 bin fidan, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü ile Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü organizasyon ile toprakla buluştu.

Etkinlikle ilgili konuşan Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem “Eko - Okullar Projesi Çevre Eğitim Programını yürütürken uzun yıllardan bu yana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tepebaşı Belediyesi paydaşımız olarak bizlere destek olmaktadır. Ayrıca Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğümüz ile kurumsal iş birliği çerçevesinde 20 yıldır ortak fidan dikim etkinliği gerçekleştirmekteyiz. Orman Bölge Müdürlüğü, Ağaçlandırma Şubesi; sahanın hazırlanması, fidanların toprakla buluşturulması, sahada çalışanlarla ve teknik destekle bizlere çok yardımcı olmaktadırlar. Bu açıdan tüm okullarımız adına teşekkür ediyorum" dedi.

ÖĞRENCİLER DUYGULARINI ANLATTI

Fidan dikim etkinliğe katılan öğrencilerden Emir Sefa Şen, “Bugün burada fidan diktik, çok eğlendik. Fidan dikmek çok güzel” dedi. Serra Akkemik, “Bugün burada çok eğlendim. Fidan diktik. Fidanlar büyünce ağaç olacak. Ağaçlar da bize oksijen verecek. Burası şuanda taş toprak ama ağaçlar büyünce çimenler gelemeye başlayacak” diye konuştu. Emine Fıçıcı, “Burada çok bugün çok eğlendik, fidanlar diktik. Bu fidanlar büyüyünce bize oksijen verecek” ifadelerini kullandı. Bilge Kaan Sarıkaya, “Fidanlar dikiyoruz. Bitkilerin yaşamını devam ettiriyoruz. Fidanlar büyünce ağaç olacak ve onları ziyarete geleceğim sulayacağım” dedi. Feyza Atasoy ise “Burada şuan fidan dikiyorum. Ağaç olacaklar sonra da burası bir orman olacak” diye konuştu.

Kaynak: iha