Anadolu Üniversitesi'nin o alanı en çok tercih edilenler arasında! Anadolu Üniversitesi'nin o alanı en çok tercih edilenler arasında!

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, “Çiftçinin en sıkıntılı olduğu ve ürünlerimize yüzde 10-12 zam verildiği dönemde, yüzde 30 elektrik zammı çiftçiyi bir kat daha üzdü. Çiftçi artık oksijen maskesini bıraktı, entübe hayat yaşıyor” dedi.

Tarımsal faaliyetlerde bulunan elektrik abonelerine yüzde 30 zam geldi. Yapılan zamlara tepki gösteren Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu ise çiftçinin çok zorlu bir döneme girdiğinin altını çizdi. Çelikoğlu, “Çiftçinin en sıkıntılı olduğu dönemde ürünlerimize yüzde 10-12 zam verildiği dönemde, yüzde 30 elektrik zammı çiftçiyi bir kat daha üzdü. Maliyetimiz daha da arttı. Şu anda yeşil mahsuller çok hızlı bir şekilde sulanıyor. 100 lira ödeyen bir üretici şu anda 130-140 lira ödeyecek. Çok sıkıntılı bir durum. Bu da bizim sattığımız mallara hiçbir şekilde yansımayacak. Yine çiftçinin, üreticinin cebinden gidecek. Çiftçinin en büyük gider kalemi enerji. Akaryakıta gelen zamdan sonra gübrelere de zam gelmeye başladı. Çok sıkıntılı bir döneme girdi çiftçi. Çiftçi artık oksijen maskesini bıraktı, entübe hayat yaşıyor. Bir dahaki sene önümüzü görmemiz çok zor” ifadelerini kullandı.

DOLU HARMANI VURDU

Kenti vuran dolu yağışından etkilenen çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Çelikoğlu, “Yağan yağmur şiddetli yağmur ve rüzgarla birlikte geldi. Dolu yağışı da Aşağı Söğütönü, Yukarı Söğütönü ve Sakintepe bölgelerinde fazla olarak görüldü. Arpa ve buğdaylarda harman zamanı olduğu için sıkıntı yarattı. Ama söylüyorum tarafındaki çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Orada sıkıntı biraz fazla. Fiyatlardan çiftçi, üretici hiçbir şekilde memnun değil. Şu anda maliyetlerin altında mal satıyoruz. Verimlerimizde de yüzde 25’lik bir kaybımız var. Bu sene çiftçi çok sıkıntılı bir harman sezonu geçiriyor” dedi.

Kaynak: Anadolu Gazetesi - Berivan Halis