Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım kurt, belediye hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, 3D gençlik festivalinin üçüncüsünün daha geniş katılımlı olacağını belirterek, ulusal ve uluslararası kardeş belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve diğer katılımcılarla birlikte güzel bir festival düzenleyeceklerini söyledi.

Eskişehir Avrupa Birliği Derneği (ES-AB) Başkanı Doç. Dr. Erhan Akdemir ise Yunus Emre’nin şehrinde hoşgörünün başkentinde 3D'yi gerçekleştirmenin oldukça önemli olduğunu belirterek, Eskişehir’den Türkiye’ye yayılan iyi bir dinleme, diyalog, dayanışma fikrinin ortaya çıkmasını dilediğini bildirdi.

Festivalde 3D’nin bulunduğunu ancak 3P’nin olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Erhan Akdemir, şunları söyledi: “Gençlik festivalinde partizanlık, provokasyon ve propaganda yok. Bunu daha önceki iki festivalimize gerçekleştirebildik. Bu bizi çok mutlu etti. Bizde en çok endişelendiren fikirlerimizi dile getirirken farklı siyasal aktörler bir arada konuşurken kavga, dövüş çıkar mı? Bunun olmayacağını gördük. İnsanlarımızın oldukça fikirlerini paylaşmaya hazır olduklarını, yeter ki onlara imkan verilmesi gerektiğini gördük. O yüzden bu yıl gençlik festivalimizin içeriğini daha çok gençlik STK'larının kendilerinin etkinlikleri gerçekleştireceği alanlar yaratmakta oldu. Bu da bizi oldukça mutlu etti. Çünkü gençler, gençlik STK'ları, sivil toplum kuruluşları, öğrenci kulüplerimiz bize yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Yine sivil toplum kuruluşlarıyla, gençlik, sivil toplum kuruluşlarıyla şehrimizdeki diğer siyasal aktörlerle bir araya gelerek bir iletişim mekanizması oluşturarak bu seneki konu başlıklarını da belirledik. Bu sene ana başlığımız “yerel demokrasilerde katılımcılık ve yönetişim."

Türkiye’de en büyük sorununun gençlerin ülke değiştirmek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erhan Akdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'deki en büyük sorun, bunu bir öğretim üyesi olarak söylüyorum. Gençlerimizin dışarıya gitmek, ülke değiştirmek istemesi. Bunun en önemli nedeni gençlerimizin aidiyet duyacakları bir mekan yok. Yaşadıkları ülkeye aidiyetlerinde ciddi sıkıntı var. Çünkü yaşadıkları yerde karar alma sürecinin parçası değiller. Karar alma sürecinin parçası olmadığımız için hiçbir şeye aidiyet duymuyoruz. Aidiyet duymadığımız hiçbir şeye de sahip çıkmıyoruz. O yüzden de bırakıp gitmesi kolay. Halbuki bizim gençlerimizin yaşadıkları yere, kente, yerele daha fazla aidiyet duyacakları bağlarını kuvvetlendirmemiz lazım. 3D festivali bu bağı kuvvetlendirmek ve gençleri yaşadıkları yerleri  karar alıcı hale getirmesini sağlamak. Böylece de yaşadıkları yere sahip çıkmalarını hedefleyen bir süreç.”

Eskişehirlilere sorduk: Yurt dışında yaşamak ister misiniz? Eskişehirlilere sorduk: Yurt dışında yaşamak ister misiniz?

FESTİVAL PROGRAMI

  • *17 Mayıs 2024 Cuma
  • 11:30 – 12:00  / Açılış Konuşmaları
  • Dinleme Diyalog Dayanışma / Gençler Belediye Başkanları ile Buluşuyor
  • 12:00 – 14:30  / Demokrasinin Olmazsa Olmazları: Hesap Verebilirlik, Katılım, Yönetişim (A Çadırı)

Etkinlikler

19:00 – 22:00  / Gençlik Konseri

YouthEs Etkinlikleri

  • 14:45 – 16:00  /  Karmaşıklık ve Toplumsal Zuhur Örnekleri, Prof. Dr. Gediz AKDENİZ (B Çadırı)
  • 16:15 – 17:15  /  Sakin Okul Derneği Etkinliği

(B Çadırı)

  • 17:30 – 18:30  /  Odunpazarı Kent Kons. Gençlik Meclisi Etkinliği (B Çadırı)
  • Dinleme Diyalog Dayanışma / Gençler Belediye Başkanlar ile Buluşuyor
  • 15:00 – 17:30  /  Karmaşıklık ve Toplumsal Zuhur Örnekleri, Prof. Dr. Gediz AKDENİZ (A Çadırı)
  • 17:45 – 19:00  /  Demokrasilerde Denetim Mekanizması Olarak Medya: Rolü ve Önemi, Gürkan HACIR (A Çadırı)
Kaynak: Odunpazarı Belediyesi