Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde tören düzenlendi.

Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi, tercihlerde zirveye yükseldi! Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi, tercihlerde zirveye yükseldi!

5 Haziran Dünya Çevre Günü programları çerçevesinde bugün sabah saatlerinde Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafında Valilik Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Müdürü Hikmet Çelik, “Birleşmiş Milletler tarafından çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmek, daha sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya için gösterilen çabaları yoğunlaştırmak amacıyla tüm dünyada her yıl ’Dünya Çevre Günü’ olarak kutladığımız 5 Haziran tarihini içine alan hafta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ’Türkiye Çevre Haftası’ olarak ilan edilmiş olup, bu yıl Bakanlık olarak Türkiye Çevre Haftası’nı ’Hepimizin Bir Dünyası Var’ temasıyla kutlamaktayız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak şehrimizde çevrenin korunması ve çevre kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda etkin politikalar izlemekteyiz. İlimizde büyük çoğunluğu Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde olmak üzere binden fazla sanayi tesisi bulunmaktadır. Bunlardan çevre iznine tabi olanların tamamı belgelendirilmiş, havaya emisyon salınımları denetlenmektedir. İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinden atık suyu oluşanların tamamının atık su arıtma tesisleri mevcuttur ve Çevre İzni olmaksızın atık sularını doğrudan alıcı ortama deşarj eden sanayi tesisi bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak da ilimiz bu denli büyük ve farklı sektörlerde üretim yapan sanayi kuruluşlarını barındıran bir şehir olmasının yanı sıra havası, suyu ve toprağıyla bütüncül olarak ülkemizdeki en yaşanabilir kentlerin başında gelmektedir. İl Müdürlüğü olarak çevreyi korumak adına yaptığımız özverili çalışmalar neticesinde; 2024 yılı Mart ayında ulusal basında hepimizi gururlandıran bir haber yayımlanmıştır. Hava kalitesi teknoloji şirketi tarafından dünya çapında 134 ülkenin hava kirliliği değerleri analiz edilmiş ve yayımlanan raporda ilimiz hava kalitesinin ülkemizin havası en temiz 5 ili arasında yer aldığı belirlenmiştir. Uluslararası çalışmalar da gösteriyor ki çevresiyle uyum içerisinde yaşayan bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Tören, Atatürk heykeline çelenk koyulmasının ardından sona erdi.

Kaynak: iha