Kafeterya için azami fiyat listesi, açık otopark giriş ücretleri ile hamam ve banyo işletmelerinde de fiyatlar arttı.

Eskişehir’de ekmeğe zam geldi. Eskişehir Ticaret Odası Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda 1 Şubat’tan itibaren ekmek 8 liradan, 230 gram ekmek ise 9 liradan satılacak. ETO Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Bakılan, ekmek zammıyla alakalı olarak, “Maliyetlerimizi çıkartıyoruz. Durumlara göre bir fiyat belirliyoruz ama bunu belirlerken de tüm Türkiye’deki fiyatlara paralel olmasını arzu ediyoruz. Buna göre çalışma yapıyoruz. Biraz zor bir dönem olacak bizim açımızdan. Tüm Türkiye’de şu an 40 lira kilogram fiyatı. Birçok şehirde de 200 gramı 8 lira. Biz de onlara paralel bir tarife belirledik. 1 Şubat’tan itibaren geçerli” dedi. Bakılan ayrıca simit tarifesi ile ilgili de önümüzdeki aylarda bir çalışma yapılacağını ifade etti.

Ramazan ayı öncesi Eskişehir'de fiyatlar nasıl? Ramazan ayı öncesi Eskişehir'de fiyatlar nasıl?

ENFLASYONUN SONUÇLARI

ETO Başkanı Metin Güler, meclisin gündeminin zam olduğunu belirterek, “Fiyat artışları çok gündemimizde. Tüm komitelerden sürekli olarak bu anlamda talepler söz konusu. 2023 içerisinde öngörülenler ve öngörülemeyenler diye değerlendirmek gerekiyor. Yüksek enflasyon nedenlerini gündeme getirmek istemiyorum ama enflasyonun getirdiği sonuçlar var maalesef. Onlar da bir şekilde fiyat olarak yansıyor ve maliyetlerimize yetişmiyor. Son asgari ücretteki yüzde 49’luk artış da açıkçası tüm maliyetlerimizi etkileyecek. Tüccarımız şu an itibariyle planlamalarını buna göre yapmak zorunda kalıyor. Artan maliyetlerin de bir şekilde fiyatlara yedirilmesi gerekiyor. O yüzden de bu meclis bu anlamda fiyatların çok konuşulduğu bir meclis haline geldi. Sonuç itibariyle üyelerin talepleri ve bunları değerlendirmek zorundayız” dedi.

TARİFELER GÜNCELLENDİ

ETO Meclisi’nde kafeteryalar için azami fiyat, açık otopark giriş ücretleri ile hamam ve banyo işletmelerinde de zam kararı çıktı. Buna göre; Eskişehir il merkezindeki kafeteryalar için azami fiyat listesi güncellendi. Çay 17,50 TL'den 22,50 TL'ye, tost fiyatı ise 43 TL'den 60 TL'ye yükseldi. Açık otopark giriş ücretleri 35 TL'den 50 TL'ye, kapalı otopark giriş ücretleri 40 TL'den 60 TL'ye çıktı. İl merkezindeki hamam ve banyo işletmelerinin güncellenen azami fiyat listesine göre ise kadın hamamı 60 TL'den 100 TL'ye çıkarken, erkekler hamamı ise 80 TL'den 120 TL’ye yükseltildi.

Kaynak: Haber Merkezi