Döviz ve altında son durum (17 Mayıs 2024 Cuma) Döviz ve altında son durum (17 Mayıs 2024 Cuma)

Hayat pahalılığı ve enflasyon vatandaşı olduğu kadar esnafı da etkiliyor. Çaya, şekere, suya, elektriğe ve dükkan kiralarına gelen zamlardan dolayı esnafın zor durumda olduğunu belirten Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, “Zamlar durmuyor. Hepimizin kullandığı mamullerde gizli zamlar da var. Özel şirketlerimizi suya, sodaya, ayrana, meşrubatlara, temizlik malzemelerine hepsine zam geldi. Dükkan kiraları uçtu. O uçuş hâlâ durdurulamadı. 2 bin liralık yere 10 bin lira istiyorlar. Bunun içinde mücadele etmeye çalışıyoruz. Birkaç ay içinde zam aldık ama 10 lira yaptık çayı. Kırsal kesimlerde uygulayamıyoruz tarifemizi” dedi.

KOOPERATİF BANKAYA DÖNDÜ

Kahvehanelerin potansiyel müşterisi konumunda olan emeklilerin de artık zor durumda olduğunun altını çizen çoban, “Zaten emeklilerde bir sıkıntı yaşanıyor. Emekliler maaşları düşük olduğu için kahvelerimize gelemiyor. Emekli potansiyelimizi kaybettik. Oyun oynayamıyor, vakit geçiremiyor, arkadaşlarına bir şey ikram edemiyor, kendi de içemiyor” ifadelerini kullandı.

Yaz sezonunda açık alanda oturma yeri olmayanlar için şartların iyice zorlaşacağını kaydeden Çoban,Kahveci esnafı dökülmeye başladı. Dayanma gücü kalmadı. Kapanan dükkanlar var. Devredenler var. Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden aldığımız kredilerin de faizleri uçtu. Desteklemeden öte banka gibi oldu. Hükümetimiz bize, bu hizmet grubuna el atmasını ve destek vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi