Eskişehir Valisi Aksoy’dan Çerkez sürgünü paylaşımı Eskişehir Valisi Aksoy’dan Çerkez sürgünü paylaşımı

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 48. Turizm Haftası açılış programında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Eskişehir’in turizm potansiyeli yüksek bir kent olduğunu belirterek, “İlimizi, mevcut değerlerimizi tanıtarak daha iyi bir boyuta taşıyabilmek arzusundayız” dedi.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 48. Turizm Haftası etkinlikleri, bu yıl Odunpazarı Meydanı’ndan Ulus Anıtı’na kadar bando eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşün ardından ETİ Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nde açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Vali Aksoy’un yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Avnamak, Tepebaşı Kaymakamı Sadettin Yücel, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Müdürü Tuğg. Erhan Demir,  sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

KENTİMİZİN POTANSİYELİ YÜKSEK

Açılış töreninde konuşan Vali Aksoy, Turizm Haftasının toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek ve yaymak, ekonomik kalkınmada ve toplumların barışık ve dost olarak yaşamasında turizmin önemini belirtmek amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlandığını ifade etti. Turizm sektörünün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla geliştiğinin altını çizen Vali Aksoy, “Turizm sektörünün ülke ekonomilerine kattığı önemli payın Türkiye için de geçerli olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Dünyada turizmden pay alma bakımından önemli bir yarış var ve bu yarış içerisinde Türkiye de özellikle son yıllarda yeni birtakım çalışmalar ortaya koyarak dünya turizminden daha fazla pay alabilmek adına önemli adımlar atıyor. Eskişehir'de turizm potansiyelleri yüksek ve bunları belirli ölçüde harekete geçirmek gerekiyor. Bu amaçla turizmden daha fazla pay alabilir miyiz konusunda hepinizin yakından bildiği üzere şubat ayında bir turizm çalıştayı gerçekleştirdik. Buradaki temel amacımız, mevcut durumumuzu görmek ve önümüzdeki süreçte neler yaparsak turizmden daha fazla pay alabiliriz konusunda sektörün bütün paydaşlarının görüşlerini alarak kendimize bir yol haritası belirlemek. Bu amaçla yaptığımız çalıştay oldukça yararlı ve güzel bir çalışma oldu. Önümüzdeki süreçte çalıştayda dile getirilen konuları bir çalışma programına dönüştürmek ve ilgili bütün paydaşlarla birlikte bu çalışmaları hayata geçirmek için yeniden birlikte çalışacağız. Bu çalışmalarımızda başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere bütün üniversitelerimize, yerel yönetimlerimize, sektörün bütün paydaşlarına çok teşekkür ediyorum. Ortak bir çalışma anlayışı içerisinde bu çalıştayın ortaya koyacağı sonuçları da bundan sonra hep birlikte takip edeceğiz” dedi.

HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Turizm sektörünün 40’ın üzerinde sektörde istihdam yarattığını söyleyen Aksoy, “Eskişehir bunun güzel örneklerini çok yakın bir tarihte, dokuz günlük bayram tatilinde yüz binleri aşan ziyaretçisiyle yaşadı. Temennimiz bu potansiyellerimizi harekete geçirerek daha fazla turisti ilimizde ağırlamak, uluslararası anlamda farklı konularda turizm çeşitliliğini ortaya koymak; termal turizmden sağlık turizmine, eko turizmden gastro turizme kadar birçok alanda yeni çalışmaları harekete geçirerek ilimizin ve ülkemizin daha fazla pay almasına katkı sunabilmek. Turizmin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için herkese önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Bir esnafımız gelen turiste davranışıyla olumlu ve olumsuz katkılar sunabilir. Bir taksici bile tutum ve davranışıyla turizme olumlu ya da olumsuz katkılar sunabilir. Bu ve buna benzer birçok alanda tutum ve davranışlarımız Eskişehir'e gelecek olan turistlerin Eskişehir'i tekrar tercih edip etmemesinde önemli bir davranış şekli ortaya koyabilir. Bu bakımdan, Eskişehir'de turizmin gelişmesini, daha iyi bir noktaya taşınmasını istiyorsak bütün kurum ve kuruluşlarımız aynı duygu ve sorumluluk içerisinde çalışmalarını iyi niyetle ortaya koymak durumunda. Bir olumsuzluğumuz bugüne kadar olmadı. Ama daha iyiyi yakalayabilmek adına iş birliği çalışmalarını geliştirmek hepimizin ortak arzusu” ifadelerini kullandı.

DEĞERLERİMİZİ TANITACAĞIZ

Amaçlarının Eskişehir’in ve Türkiye’nin dünya turizminden daha fazla pay alabilmesi olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “İlimizi, mevcut değerlerimizi tanıtarak daha iyi bir boyuta taşıyabilmek arzusundayız. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda katkı veren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Biz Eskişehir'i; ‘Güvenli Şehir Eskişehir’ sloganıyla ifade ediyoruz. Güvenli ve güzel Eskişehir’imizi elbirliğiyle daha iyi bir boyuta taşıyacağız. Turizm Haftamızın turizmin gelişmesine katkı sunmasını, turizm bilincinin daha da gelişmesine imkan sağlamasını diliyorum” şeklinde konuştu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Avnamak, ise konuşmasında Turizm Haftası konusunda toplumda farkındalık oluşturmanın önemini vurguladı. Konuşmalardan sonra Dr. Özlem Çakar Kılıç tarafından “Etnoarkeoloji ve Kırsal Turizm Uygulamaları” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi ardından program sona erdi.

Kaynak: M. ANIL AKSOY