Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda görev yapan, üst düzey bir bürokratın eşi olan öğretmen, iddiaya göre ‘eşinin makamını’ kullanarak sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığı 5 öğretmeni okuldan sürgün ettirdi. Duruma ayaklanan veliler, “Öğretmenlerimiz sınıfta olmadıkları sürece çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” diyerek haksız uygulamanın iptal edilmesini istedi. 

Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda yaşanan olaylar Türkiye’de bürokrasinin geldiği son durumu gözler önüne serdi. Sebahat K. adlı öğretmenin okulda diğer öğretmen ve öğrencilere hakaret ederek mobbing uyguladığı ve yaşanan tartışmalar sonucunda 5 öğretmenin ceza olarak başka okullara gönderildiği iddia edildi. Öte yandan Sebahat K.’nin tehdit ve hakaretlerine maruz kalan eğitimcilerin başka okullara gönderilmesinde Sebahat K.’nin eşi olan Tapu Kadastro Bölge Müdürü Cevdet K.’nin rol oynadığı öne sürüldü. 

ÖĞRETMENLERE AĞIR CEZA

Öğrenci velileri yaşanan bu olaya tepki göstererek İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı. Veliler adına konuşan Meral Alkan, yaşanan haksız uygulamanın iptal olmasını istediklerini ifade ederek, “Okulumuzda görev yapan çok kıymetli 5 öğretmenimiz yürütülen bir soruşturma sonucunda farklı cezalara çarptırılmış ve hem öğretmenlerimiz hem de öğrencileri için çok daha ağır bir ceza olan görev yeri değişikliğine tabi tutulmuşlardır. Bizler biliyoruz ki, bu öğretmenlerimiz öğrencileri için her türlü fedakarlığı yapıp, onları en güzel şekilde yetiştirebilmek için canla başla çalışmaktadırlar. Ancak okulumuz öğretmeni olup şu an farklı bir kurumda görev yapan Sebahat K. tarafından mesnetsiz iddialar ve şikayetler ile öğretmenlerimiz çok ağır cezalar almışlardır” dedi.

‘SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET’

Sebahat K.’nin öğretmenlere sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığını belirten Alkan, “Öğrencilere ‘sizinle görüşeceğiz, cenazeni imam bile bulamaz, senin evini bulurum’ gibi değil bir öğretmenin, normal bir insanın bile bir çocuğa söylemeyeceği şeylerle öğrencilerimizin üzerine de gelmeye başlamıştır. 4-F sınıfı velilerimiz öğrencilerini bu kadından nasıl koruyabiliriz derdine düşmüşler, Sebahat hanımın tehdidine maruz kalan çocuklarına psikolojik destek sağlamaya çalışmışlardır” ifadelerini kullandı.

HAYAL ÜRÜNÜ ŞİKAYETLER

Bu olaylar sonucunda Sebahat K’nin başka bir kurumda görevlendirildiğini belirten Alkan, “Fakat kurumdan ayrılması sonrası ‘ben ne yaptım da buradayım’ diye kendisini sorgulaması gerekirken, asılsız, hayal ürünü birçok şikayet dilekçesi ile okulumuzu ve öğretmenlerimizi huzursuz etmeye devam etmiştir. Geçmişte kendisi kaynaklı yaşanan birçok durumu kendisine karşı yapılmış gibi ifade ederek asılsız dilekçeler ile soruşturma sürecinin uzamasına ve bu olumsuz neticenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur” diyerek soruşturma sonucunda okuldaki 5 öğretmenin görev yerlerinin değiştirildiğini söyledi.

Eskişehir'deki eğitimcilerden müfredat değişikliği tepkisi Eskişehir'deki eğitimcilerden müfredat değişikliği tepkisi

‘EŞİNİN MAKAMINI KULLANIYOR’

Okulda iddia edildiği gibi bir gruplaşma olmadığının altını çizen Alkan, “Eşinin makamını kullanarak herkes üzerinde baskı kurmaya çalışan bir kişi vardır. Şu da hepimizce bilinmektedir ki Sebahat Hanımın okulumuzdan ayrılmasından sonra geçen yaklaşık üç aylık süre içerisinde okulumuz daha bir huzurlu ve mutlu hale gelmiştir. Çünkü motivasyon düşürüp insanların tüm enerjisini alıp götüren kişinin ortamdan uzaklaşması herkese rahat bir nefes aldırmıştır. Bu okuldan ayrılması gereken kişi açık ve net olarak bellidir. Öğretmenlerimiz sınıfta olmadıkları sürece çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” diyerek verilen kararın iptal edilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vereceklerini söyledi.

Muhabir: M. ANIL AKSOY