100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Cumhuriyet CHP Lideri Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK Üyesi ve Gölge Sağlık Bakanı Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz,CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar,iş insanı İsmail Ilgaz, Odunpazarı Bölgesi’nin mahalle muhtarları ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

BAŞKAN KURT’A TEŞEKKÜR

Programın açılışında konuşan Gültepe Mahalle Muhtarı Ali Al ve Yenikent Mahalle Muhtarı Nezahat Nazik, Başkan Kazım Kurt ve 100. Yıl Kültür Merkezi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, 100. Yıl Kültür Merkezi’nin Yenikent Mahallesi’nin yanı sıra, yakın mahallelere de değer katacağını söyledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un 100. Yıl Kültür Merkezi’yle örnek bir projeye imza attığını belirten Ünlüce, “Başkanımız pazar günkü lansmanında Odunpazarı ile ilgili hayallerini paylaşacak. Heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

PROJEYİ TASARRUFLA BİTİRDİK

Başkan Kurt ise 14 Ocak 2023’te attıkları temelden yalnızca 14 ay sonra açılış yaptıklarını belirterek, “Demokratik katılımcı belediye yönetiminin en iyi örneğini burada verdik. Kooperatifimizle, derneğimizle, mahalle meclisimizle, muhtarlığımızla birlikte karar verdik. Adalet ve Kalkınma Partili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çoğunluğuna karşı birlikte mücadele ettik. Birlikte direndik, davalar açtık. Onun sonucunda bu inşaatı yapabilme hakkını elde ettik. Onun için buraya hepimizin çok iyi sahip çıkması lazım” dedi. Projenin inşaat sürecinde birçok aksaklığa rağmen kredi kullanmadan ve borçlanmadan binayı bitirdiklerini vurgulayan Kurt,  “Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla,Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için18 tane halk merkezi,16 tane kreş,12 tane halı saha,onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Bunları görmeyenler bari Yenikent'ten geçerken burayı görsün. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız. Bize güvenin, merak etmeyin. Eskişehir'de 1 Nisan'dan sonra yepyeni bir dönem başlıyor. Sayın Genel Başkanım,  Eskişehir'deki merkez 3-0 tamam. 4 tane ilçemiz vardı,ona en az 4 tane daha eklemeye söz veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İŞTE HALKÇI BELEDİYECİLİK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1 hafta arayla Eskişehir’e gelmekten mutlu olduğunu belirterek, “Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerin tamamen ihalelerle yaptığı işleri ve araç kiralama işlerini bir ihale açıp müteahhite kazandırmak yerine,Odunpazarı Belediyesi hizmetleri kendi kendine görüyor. Hem de istihdam yaratıyor. Yani AK Partili belediyeler, şoförlü araçlar kiralarken çöp taşıma işlerini çeşitli işleri, hepsini ihalelerle yaparken. Odunpazarı Belediyesi, araç kiralama ihaleleri yerine araçları kendi satın aldığı, şoförünü kendi istihdam ettiği için 200 milyonun üzerinde tasarruf ediyor. Kampanyada israfı bitirdik, tasarrufu ve hizmeti getirdik diye anlatıyoruz.  O, 200 milyon lirabu büyük ekonomik krizde inşaat maliyeti bu kadar artarken 80 bin nüfusa sahip 5 mahalle meclislerinin kararıyla buraya geliyor, böylesine devasa bir yatırım yapıyor. İşte,halk için halkla birlikte yönetmek, halkçı belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik, sosyal belediyecilik bu demek. Ben OdunpazarıBelediye Başkanımız Kazım Kurt'a bu örnek çalışma için özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bal Ligi’nden çıkamayan Eskişehirsporlu futbolcular gözyaşlarına hakim olamadı Bal Ligi’nden çıkamayan Eskişehirsporlu futbolcular gözyaşlarına hakim olamadı

ESKİŞEHİRLİLERLE GURUR DUYUYORUZ

Eskişehir’i gören herkesin başkanlardan övgüyle bahsettiğini söyleyen Özel, “Türkiye'nin 81 ilinde anlatıyoruz Eskişehir'i bugünlere getiren bu kuvvetli ekiple gurur duyuyorum. 3 milletvekilim var, 3’üde çok çalışkan, çok gayretli.30’lu yaşlarının başında bir il başkanımız var, Cumhuriyet Halk Partisi'nin, örgütünün geleceğe dönük en kıymetli üyelerinden bir tanesi.İlçe başkanlarımıza yönetimlerine, kadın kollarına, gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Kamu hizmeti yapan belediye başkanlarımızla örgütümüzün Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütünleşmesini görüyoruz. O bütünleşmeyi de her Eskişehirlinin gözünde görüyorum, gönlünde görüyorum. Bir gözüm hep Eskişehir'de,çünkü burada bozkırın ortasında bir mucize gerçekleşti. Bugün Eskişehir'i Türkiye değil dünya konuşuyor. Türkiye değil dünya gelmek görmek istiyor. Bu yerel yönetim mucizesinin çok önemli bir kilometre taşındayız. Tecrübe geçmişteki başarıları bir yere kadar getirirken bir yandan kadrolarını yetiştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin en önemli verdiği şey; gençlerdir,kadınlardır. Bir Cumhuriyet kadınını yetiştirdi. Şimdi Yılmaz Büyükerşen hoca kendi ekibinden, kendi genel sekreterini Eskişehirlilerin takdirleriyle,onların onaylarıyla, onların teveccühleriyle bu mucizevi kent değişim ve dönüşümünü sürdürmek üzere gözü arkada kalmadan gönül rahatlığıyla Ayşe Ünlüce’ye devrediyor. Biz de kendisine yolu açık olsun diyoruz. Hemen her hafta on günde bir buradayım,gelmeye devam edeceğim. Eskişehir'deki bu muhteşem bayrak yarışına tanıklık etmeye devam edeceğim. Eskişehir, Eskişehir'i, Cumhuriyete yakışır, Cumhuriyet kentine yakışır,bir şekilde bir Cumhuriyet kadınına yönettirecek.Onunla da gurur duyuyoruz. Eskişehirlilerle de gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYİZ

Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu’nun Birlik Vakfı ziyaretinde sarf ettiği “Belediye başkanı seçilirsem Birlik Vakfı’na ve diğer vakıflara kapımı sonuna kadar açacağım” sözlerine sert tepki gösterem CHP Lideri Özel, “Eskişehir'in daha bir yıl önce AK Parti'ye, MHP'ye itirazı olan ve Eskişehirlilerden, Eskişehir'in Cumhuriyetçilerinden, Atatürkçülerinden, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye oy alan; onların yerine biz iktidardayız diye oy alan birisi, o günlerde aynı zamanda o iktidardan şirketlerine yüksek miktarda teşvik alıyormuş. Bu teşviklerin gereğini seçimden hemen sonra partisini değiştirerek Eskişehirlilerin oylarını alıp, bir milli irade hırsızlığıyla, bir siyasi yankesicilikle AK Parti'ye transfer oldu. Şimdi de diyor ki Eskişehir'i ben yöneteyim. Eskişehir'i Kazım Kurt yönetirse Ahmet Ataç yönetirse bugüne kadar hocanın yönettiği gibi Ayşe Ünlüce yönetirse kim kazanıyor? 80 bin Eskişehirli,5 mahalle kazanıyor, halk kazanıyor.O siyasi irade hırsızı oyları çalıp kaçan kazanırsa ne olacakmış? Dün il başkanımı dikkatli takip ettim. Kapalı bir toplantı,bir vakıf toplantısı, AK Parti'ye yakın bir vakıf toplantısı.Diyor ki; hele bir seçileyim belediyenin bütün imkanlarını bu vakfa açacağım. Milli irade hırsızı beyzade kazanırsa, Birlik Vakfı kazanacakmış, Türgev kazanacakmış, TÜGVA kazanacakmış. Daha beteri Ensar Vakfı kazanacakmış. Sizin paranızı Yılmaz Hoca'nın 25 yıldır Emek emek biriktirdiklerini, Ahmet Ataç'ın Kazım Kurt'un sizin vergilerinizle, su paralarıyla ortaya çıkardıklarınızı onlar hizmete dönüştürür. O, evlatlarımızı koruyamayan istismarcıların Ensar Vakfına Eskişehir'i peşkeş çekecekmiş. Yok öyle şey. Eskişehir burada, Eskişehir'i kimseye peşkeş çektirmeyiz kardeşim. Eskişehir'den sadece Ayşe Ünlüce'ye oy istemiyoruz, Kazım Kurt'a Ahmet Ataç'a oy istemiyorum. Eskişehir'den ilçe belediye başkan adaylarımıza oy istemiyorum. Bu Cumhuriyet kentinde, bu Cumhuriyetin değerleriyle sorunu olan,Cumhuriyetin kurucu kadrolarına minnet değil husumet duyanların, milli irade hırsızına yüz verdiler, Cumhuriyet kentinin oylarıyla cumhuriyet düşmanlarına alan açmaya çalışanlara 31 Mart'ta en büyük dersi vermelerini bekliyorum. Size inanıyorum, size güveniyorum. Eskişehir hepimizin sevdiği gurur duyduğu bir kenttir. Siz bizim göz bebeğimizsiniz. Eskişehir'e gözünüz gibi bakın. Eskişehir'i, Eskişehir'e gözü gibi bakanlara, gözü gibi bakacak olanlara emanet edin.”

Whatsapp Image 2024 03 15 At 14.45.59

Konuşmaların ardından 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. 100. Yıl Kültür Merkezini gezen protokol üyeleri, ardından da tiyatro salonunda düzenlenen törene katıldı.

Kaynak: M. Anıl Aksoy