Türk Harb-İş Eskişehir ve İstanbul Şubelerine üye işçiler, basın açıklaması üzerine Ankara’ya gitti. Emniyet güçleri işçileri taşıyan otobüslerin şehre girişine izin vermezken, işçiler Ulus yerine Temelli’de basın açıklaması yaptı.

Türk-İş’in ek zam talebini yetersiz bulan ve Sendika Genel Başkanı Alaattin Soydan tarafından süreci sabote etmekle suçlanan Türk Harb-İş Eskişehir ve İstanbul şubelerine üye işçiler, basın açıklaması yapmak üzere Ankara’ya hareket etti. Ankara Emniyeti tarafından şehrin girişinde otobüsleri durdurulan işçilerin şehre girmesine izin verilmedi. Harb-İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Ankara’ya giriş sebebimiz, içinde yaşadığımız ekonomik sıkıntıyı kamuoyuyla paylaşmaktı. Ankara’nın girişinde durdurulduk. İzin vermediler. Bizi dönüşte Temelli’ye getirdiler ekiplerle. Orada bir açıklama yapmak zorunda kaldık. Daha önce Ankara Ulus Atatürk Parkı için Valilik ve emniyetle görüşmüş olmamıza ve orada açıklama yapacağımızı bildirmiş olmamıza rağmen izin vermediler” dedi. Polisle karşı karşıya kalmak istemediklerini bu yüzden geri dönmek zorunda kaldıklarını belirten Atak, “Genel Başkanın terörle suçlaması üyelerimizi rahatsız etti. Bunlar askeriyede çalışan insanlar. Ortamı biraz da o gerdi. Tepki verecek üye sayısı da arttı. Kalabalığın artacağını hissedince böyle bir yol seçtiler diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de manda yetiştiricilerine tam destek Eskişehir'de manda yetiştiricilerine tam destek

DURMAYACAĞIZ

Ankara’ya girişlerinin engellenmesinin ardından polis ekipleri eşliğinde Temelli’ye gelen Harb-İş üyeleri burada bir basın açıklaması yaptı. Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, hak arama mücadelelerinin Genel Merkez ve Türk-İş tarafından anayasaya aykırı bir şekilde engellendiğini belirterek, “Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak mücadele ettiğimiz bu yolda, hiç kimseyi ötekileştirmeden, Savunma Sanayii işçilerinin sorunlarını çözmek için her platformda ve her seviye makamla görüşme yapmaya çalışıyoruz. Basın yolu ile kamuoyu oluşturmaya uğraşıyoruz. Bu çabalarımıza gayretimize destek vermek, omuz vermek yerine gelinen son noktada Genel Merkez yöneticileri akla, vicdana sığmayacak engellemelere ortak olmuş üyesine sahip çıkmamıştır” dedi.  2 Ocak tarihinde yapılması planlanan Ankara mitinginin iptalinin sendika üyesi işçileri derinden üzdüğünü belirten Atak, “Çok sevdikleri makamlarını üyelerinin verdiğini unutan genel merkez yönetimi üyelerini sorunları ile yalnız bırakmıştır. Bizler Eskişehir Şubesi olarak sonuna kadar mücadele edeceğimize savunma işçilerine yakışır ücretlere kavuşacağımıza söz verdik. Durmadık durmayacağız. Bizimle birlikte olan üyelerimize, haklı mücadelemizde üyemiz dahi olmayan diğer sendikalardan destek veren arkadaşlara, kalbi bizimle atan herkese teşekkürlerimizi sunar, haklarını helal etmelerini isteriz. Yaşasın işçilerin birlikteliği” ifadelerini kullandı.

Muhabir: M. ANIL AKSOY