HASTALIĞINI ÇEKİYORUZ

Videoyu Aç HASTALIĞINI ÇEKİYORUZ
A
a

Kaymaz’da inşaatı başlanan ikinci siyanürlü atık barajını istemediklerini söyleyen bölge halkından Ömer Topuz, “Kaymağını başkası yiyor, biz de hastalığını çekiyoruz. Biz istemiyoruz. Kesinlikle olmasın. Siyanür hep ağaçlarımızı kurttu” dedi.

Kaymaz’da yapımına başlanan ikinci siyanürlü atık barajına tepkiler her geçen gün artıyor. Bahçelerindeki ağaçların ve ektikleri sebzelerin hep kuruduğunu anlatan Kaymaz halkı, siyanürün hem doğaya hem insan sağlığına zarar verdiğini, mahallede kanserden ölenlerin sayısının arttığını ifade etti.
BİZİ BURADAN DA ATACAKLAR
AYHAN ÖZÇERİ: “Zamanında bunlara taviz vermişiz. Şimdi bunlar her şeyi yapar. Halk bunlara taviz verince, üç beş kişi çocuğunu işe sokmak için bu şekilde oldu. Bunlar bizi yerleşim yerinden de atacak. Buralar atıl durumda. 60 km civarında meyvelere, ağaçlara zararı var. Devlet vatandaşını düşünmüyor. Ama kimse sesini çıkarmıyor.”
SAĞLIĞA, AĞAÇLARA ZARARLI
BEKİR GEYİK: “Yapılmasını istemiyoruz. Zararlı olduğu için siyanürlü baraj istemiyoruz. İnsanlar farkında değil herhalde. Farkında olsa istemezler. Sağlığa, ağaçlara zararlı. Hepimiz bunu biliyoruz. Ben yapılmasını istemiyorum.”
ÖLEN HERKES KANSER
ÖMER TOPUZ: “Kaymağını başkası yiyor, biz de hastalığını çekiyoruz. Biz istemiyoruz. Kesinlikle olmasın. Siyanür hep ağaçlarımızı kurttu. Kaymaz’da ölen herkes kanser. Hiç vadesiyle ölen yok. Hep kanser diyorlar. İnsanlar da kurudu ağaçlar da kurudu. İstemiyoruz. Ağaçlarımız kuruyor hep. Çiftçiyim ben. Meyveler olmuyor.”
BENİM HİÇ RIZAM YOK
FETTAH TÜRKÖLMEZ: “Benim hiç razım yok ama yapacaklar. Almışlar ÇED raporunu. Nasıl olacak bilmiyoruz. Köyün dibine dayadılar. Öte yanda daha büyük yerler vardı. Oralara yapsalardı. Bizim için zararlı. Kavaklar, zerdali dalları kurudu hep. Benim de bahçem kurudu. Karşı çıktık olmasın diye ama kimse bizi dinlemiyor.”
SİYANÜR ÇOK ZARARLI
MUAMMER TÜRKÖLMEZ: “Ben açıkça karşıyım ama devlet ne derse o olur. Parmağı doğrulttu mu yaparlar. Bize zararları var. Ağaçlar, meyveler hep kuruyor. Sebzeler hep kuruyor. Hastalık yapıyor. Bu zamana kadar olmazdı. Demek ki var zararı siyanürün. Evin önündeki kirazlar kuru. Başka yere yapsın ama köyün bu kadar yakınına yapmasın. Yoksa devletin madenine karşı değiliz.” MELTEMKARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi