Hisarcık Şehit Yüksel Arık Çok Programlı Anadolu Lisesinde deprem, yangın ve personel tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Polis ve itfaiye ekiplerinin de hazır bulunduğu okul öğretmenlerinden Arama Kurtarma Personeli Muhammet Çelenay koordinesinde yapılan tatbikat öncesinde öğrencilere afet öncesinde, afet sırasında ve sonrası yapılacaklar ile ilgili eğitim verildi. Oluşturulan senaryo gereği saat 11.30’da Simav merkezli 7.0 şiddetinde bir deprem oldu. Deprem esnasında okul binasında sıva çatlakları ve tavanlarda ufak tefek dökülmeler yaşandı. Buna bağlı olarak tahliye sırasında oluşan panik sonucu bir öğrencinin yaralanması planlandı.

Öğrenciler, öğretmenler koordinesinde deprem boyunca çök kapan tutun hareketi yaparak gerekli önlemlerini alırken, tehlike sonrası öğrencilerin tahliyesi gerçekleştirildi. Tahliye sırasında yaralanan öğrenciye Arama Kurtarma personeli Muhammet Çelenay tarafından ilk müdahalesi yapıldı.

Kütahya’da “Zeybek Güzellemeleri Koleksiyonu Defilesi" düzenlendi Kütahya’da “Zeybek Güzellemeleri Koleksiyonu Defilesi" düzenlendi

Toplanma alanında bulunan öğrencilere olabilecek afet sonrası ve kaza durumlarında yapılacak basit ilk yardım teknikleri uygulamalı olarak gösterildi. Yangın tehlikeleri ve müdahale teknikleri alanda bulunan itfaiye ekipleri tarafından uygulamalı olarak gösterildi.

Öğrencileri afetlere karşı bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla eğitimler verildiğini belirten Okul Müdürü Selim Özyurt, “Afetlere karşı hepimizin hazırlıklı olması gerekir. Afetler yaşanmadan önce önlem almanın farkındalığını artırmak bizlerin görevi, bilinçli bir toplum afetten daha güçlüdür” dedi.

Kaynak: iha