Hisarcık Belediyesi Ramazan ayında iftar topu geleneğini yaşatmak için 10 yıldan beri iftar zamanında ses bombası atıyor.

Gedizli kick boksçular derece için dövüşecekler Gedizli kick boksçular derece için dövüşecekler

Hisarcık Belediyesi 10 yıldan bu yana iftar vaktini haber vermek üzere atılan eski döküm savaş topunun yerine, kullanımı kolay, güvenli ve ucuz olan ses bombalarını tercih ediyor.

Eskiden Ramazan ayında iftar ve sahurlarda kara barutla doldurulan toplar kullanıldığını söyleyen Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, “ Günümüzde bu tip kurusıkı atış yapan toplar artık kullanılamıyor. Bunun yerine 10 yıldan beri kullanımı kolay, güvenli ve ucuz olan ses bombasını tercih ediyoruz. Kontrollü bir şekilde patlatılan ses bombası parça tesirli olmadığı ve gökyüzünde patladığı için kullanıcıya zarar vermiyor. Ses bombasını patlatacak kişinin fitili ateşlemesi yeterli. 80 metre yüksekliğe ulaştıktan sonra patlıyor. Top kadar da ses çıkartıyor. İlçede her gün iftar vakti düzenli olarak itfaiye teşkilat binasının önünde hazırlanan rampadan yetkili personelimiz tarafından atılan ses bombası eski toplardan daha fazla ses çıkarttığı için ilçeye yakın köylerimizde de rahatlıkla duyulmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: iha