Eskişehir Kadın Platformu tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşüne yüzlerce kadın katıldı. Espark önünde bir araya gelen kadınlar Adalar'a yürüdü.

Platform adına açıklama yapan Berivan Özkara, "Tüm dünyada, tüm direngenliğimiz ve kararlılığımızla haykırıyoruz; gerçek eşitliğin ve özgürlüğün dünyasını istiyoruz, daha azını değil. Geçim zor, barınmak, ısınmak, giyinmek, yemek imkânsız... Bütün yük biz kadınların sırtında… İnsanca bir yaşam istiyoruz. İş yerinde, sokakta, okulda, evde can korkusuyla yaşamaya, tacizcilerin, istismarcıların, kadın katillerinin kollanmasına, 'işten atarız' tehditlerine, mobinge, tacize, baskıya, cinsiyet eşitsizliğinin derinleştirilmesine, sermaye iktidarına da tek adamına da artık yeter diyoruz. Şiddetsiz bir yaşam istiyoruz. Özgür bir yaşam istiyoruz. Sadece 2022 yılında 334 kadın katledilmiş 245 şüpheli kadın ölümü yaşanmışken şiddete karşı koruma mekanizmaları etkin uygulanmıyor, verilen yargı kararları ile failler cezasızlıkla ödüllendiriliyor, boşanmalara arabuluculuk getirilerek kadınların boşanabilmesinin önüne bir engel daha konuyor. Medeni kanun değiştirilerek yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımız elimizden alınmak isteniyor. Erkek egemenliğine karşı mücadele eden politik kadınlara yönelen saldırılar da günbegün artıyor. Taciz, tecavüz, tutuklama, gözaltı saldırıları ile engelleyemedikleri kadınların özgürlük mücadelesini; hapishanelerde devrimci kadın tutsaklara yönelen kıyafet sınırlamaları, çıplak arama dayatmaları ile hasta kadın tutsakların sağlık hizmetine erişimlerinin engellenmesiyle, keyfi infaz yakmalarla, üniversite çevrelerinde kümelenen polis ve jandarmanın genç kadınları sistematik olarak taciz etmesiyle, gözaltında kadınlara özel olarak uygulanan sözlü-fiziksel şiddet ve cinsel işkenceyle, direnen barış annelerine ve kadın milletvekillerine uygulanan polis şiddeti ile geriletmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de sürücülere eğitim Eskişehir'de sürücülere eğitim

MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ 

Özgür ve eşit bir yaşam için seslerini yükselteceklerini belirten Özkara, "Aynı devlet aklı genç kadınların güvenli kampüs, demokratik ve laik eğitim talebini görmezden gelirken gençlerin gelecek kaygısı kara delik gibi büyüyor. 22 yıllık iktidarında kindar nesiller yaratmak arzusuyla eğitimi gün be gün gericileştiren, tarikatların cirit attığı bir alan haline getiren Akp hükümetlerinin emperyalistlerin dünyayı paylaşmak üzere uyguladığı savaş politikalarına ortaklığı Ortadoğu’yu da kan gölüne çeviriyor. Filistin’deki, Rojova’daki savaşlardan kadınların payına daha çok acı, zulüm, şiddet düşüyor. Rant için doğamız, yaşam alanlarımız talan ediliyor. Doğa olayları felaketlere dönüşüyor. 6 Şubat depremlerinde bölgeyi acılarıyla baş başa bırakanlar hala İliç’te siyanürlü toprak altında olan 9 canımızı bile çıkaramıyor. İşte tüm bunlar ve daha fazlasıyla üzerimize yıkılanlara karşı her gün mücadeleyle yazılan birikimimizi eşit, özgür, şiddetsiz bir hayatı kurmak için büyütüyoruz. Susmuyoruz, sinmiyoruz. Tarihimize, kadın dayanışmasının gücüne yaslanıyoruz. Savaşa karşı barış sözümüzü, sömürüye ve yoksulluğa karşı insanca yaşam talebimizi, şiddete karşı dayanışmamızı ve mücadelemizi örgütlüyoruz. Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın 8 Mart" dedi.

Muhabir: Berivan Halis