Çocuklar bayram adağı kuyruğunda Çocuklar bayram adağı kuyruğunda

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) mezunları, bu yıl ikinci kez bir araya geldi.

DPÜ İİBF Amfi-2’de bu yıl 2. kez düzenlenen buluşmaya DPÜ mezunu olan Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ve DPÜ mezunları katıldı.

Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, "Biz Dumlupınar gibi tarihi bir adı taşıyan genç bir üniversiteyiz. Sizler de bu genç üniversitenin genç mezunlarısınız. Hepinize hoş geldiniz diyorum.Mayıs ayı Türkler için zafer ve kutlama ayıdır. Bizler 6 Mayıs’ta Hıdırellez’i kutlarız. 13 Mayıs bizim için Dil Bayramı’dır. 14 Mayıs günü, 1877 yılında başlayan demokratik bir toplum olma yolculuğumuzda bir Demokrasi Bayramı’dır. 29 Mayıs çağ açıp çağ kapatan tarihi bir dönüm noktası olan Fatih Sultan Mehmet’in komutanlığında İstanbul’un fethinin yaşandığı ve her yıl coşkuyla kutladığımız tarihtir. 19 Mayıs ise Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a ayak bastığı ve Dumlupınar Zaferi’ne giden yolu açtığı tarihtir" dedi.

DPÜ mezunu Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, "Hayat boyu öğrenmenin kıymetini bilmeli ve kendimize daima yatırım yapmalıyız. Üniversiteler gerek sahip olduğu fiziki imkanlar gerekse insan gücü olarak çok önemli kurumlar. Ama insanın kendine yatırım yapmayı bilmesi çok daha önemli bir konu. Öğrenme konusundaki tutkunuz adeta içten yanmalı bir motor gibi olsun ve kendi motivasyonunuzu kendiniz oluşturun. O yatırımı kendinize yaparsanız bir yere varırsınız. Bunun için 4 yıllık bir üniversite eğitimi yetmez. Başarmanın ’inanmak’ olduğunu unutmamalıyız. Bizler görevde olduğumuz sürece vatana, millete ve bayrağa hizmet yolunda elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından mezunlar yerleşke turuna katıldılar. Çok sayıda fotoğrafın çekildiği ve hatıralar yâd edildiği turun ardından mezunlar bir araya geldikleri öğrencilere deneyimlerini aktardılar ve kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

DPÜ Mezunlar Buluşması, Barış Manço heykeli önünde düzenlenen müzik konserinin ardından mezunlar öğrenim gördükleri fakülteleri ziyaret etmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: iha