MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ ŞART

Videoyu Aç MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ ŞART
A
a

COVID-19 Pandemik İnfluenza İl Koordinasyon Kurulu’na başkanlık yapan Vali Özdemir Çakacak, “Koronavirüsle mücadelede tüm kurumlarımızın iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmaları hayati önemdedir” dedi.

Sosyal mesafe ve alınan tedbirler kuralına uyarak Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma; Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Jandarma Komutanı J. Alb İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç de katıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Koronavirüs (Covid-19) salgınının pandemik olarak açıkladığını hatırlatan Vali Çakacak, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından ilgili olan tüm tarafların katkılarıyla 2019 yılı Aralık ayı içinde Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planına istinaden ‘Pandemik İnfluenza Eskişehir İl Hazırlık ve Faaliyet Planı’ hazırlanmış olup planda görev verilen ilgili tüm birimlerce gerekli önlemlerin alınması amacıyla bu toplantıyı yapıyoruz” dedi.
KARARLARI HATIRLATTI
İlimizde virüsle mücadele çalışmalarının büyük bir titizlikle yürütüldüğünü belirten Vali Çakacak, süreci şu şekilde aktardı: “Bu kapsamda yapılan çalışmalarda özetle; 6 İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ve buna dayalı olarak valilik kararları alınmış olup bu kararlarla kamu kurum ve kuruluşlarında dezenfeksiyon işlemlerinin aksatılmadan uygulanması, hastane, taziye ziyaretleri gibi faaliyetlerin durdurulması, yurt dışından gelen vatandaşlarımıza ilişkin tedbir ve fahiş fiyat uygulamaları; asker uğurlama faaliyetleri ile berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerlerin faaliyetlerinin durdurulması; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmelerinin yasaklanması; tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, oturma alanlarını kaldırmaları ve bu alanlara müşteri kabul etmemeleri; 80 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza uygulanan konutta maaş teslimi uygulamasının 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza da uygulanması; İlimizde marketlerin en erken 09.00 en geç 21.00 saatleri arasında hizmet vermesi ile şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıyan araçlarda kapasitenin yüzde 50 oranında kullanılması hususları düzenlenmiştir.”
BİN 360 TALEBE CEVAP
Vali Çakacak, kentimizde yürütülen iş ve işlemler ile düzenli bilgi akışını sağlamak üzere Valilik bünyesinde ‘COVİD-19 Koordinasyon Bürosu’ kurulduğunu hatırlattı. Devlet-millet iş birliği içerisinde bu zorlu süreci en yakın sürede atlatacaklarını ifade eden Vali Çakacak, konuşmasına şöyle devam etti: “Vefa Sosyal Destek Grupları 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışmaya başlamışlardır. Bu gruplara bağlı 135 adet Vefa Destek Ekibi oluşturulmuş, bu destek ekiplerinde 145 polis, 68 bekçi, 107 jandarma, 43 sağlık personeli, 61 vakıf personeli, 99 belediyeler ve diğer kurumların personeli olmak üzere toplam 523 personel görev almaktadır. Bu kapsamda yapılacak yardım faaliyetlerinin tek elden yürütülmesi amaçlanmakta olup Vefa Sosyal Destek Gruplarının haricinde hiçbir kurum/kuruluş yardım ve gıda dağıtımı vb. faaliyetlerde bulunmayacaktır. 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının yasaklanmaları üzerine 112’ye gelen 440, 155’e gelen 674, 156’ya gelen 71, diğer kurumlar vasıtasıyla gelen 175 olmak üzere toplamda bin 360 talebe cevap verilmiştir.”
MÜSAADE ETMEYİN
“Koronavirüsle mücadelede tüm kurumlarımızın iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmaları hayati önemdedir” diye Vali Çakacak, “Kurumlarımızın personel ve diğer kaynak planlamalarını gözden geçirerek gerek sağlık hizmetlerinde, gerekse Vefa Sosyal destek Gruplarının duyacağı ihtiyaçlar doğrultusunda kullanmak üzere hazır bulundurmaları, Valilik Koordinasyon Bürosu ve Kaymakamlıklardan gelen taleplerin zaman geçirmeksizin karşılanması bilgi akışının hızlı ve sağlıklı olarak yapılması, mücadele ile görevli olmayanlar kişi ve kurumların sürece müdahale etmesine müsaade edilmemesi ve alınan kararların etkin şekilde uygulanması başarı için çok önemlidir” diye konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi