Açıklamada "Mülakat uygulaması siyasal kayırmacılığa en elverişli sınav biçimidir" ifadelerini kullanan Eğitim-Sen Genel Merkez Tis Genel Sekreteri Özlem Tolu, "Millî Eğitim Bakanlığı, 2024 yılı eğitim kurumlarına ilk defa yönetici görevlendirme, müdür ve müdür yardımcılığı sözlü mülakat sınavlarının sonuçları açıklanmıştır. Türkiye’de en yoğun siyasal kadrolaşmanın yaşandığı bakanlık olan Millî Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) mülakat ile eğitim yöneticileri belirlenirken, liyakat ve yeterlilikten çok ‘sadakat’, ‘yandaşlık’, ‘sendikal ve siyasal kayırmacılık ilişkilerinin öne çıkması düşündürücüdür. İçerik ve uygulanma şekli bakımından yargısal denetimi olanaksız kılan mülakat uygulaması torpile, siyasal kayırmacılığa en elverişli sınav biçimi olduğu için iktidar ve MEB tarafından benimsenmekte, her yıl sonuçlar açıklandığında benzer itirazlar gündeme gelmektedir. Mülakat uygulamasıyla nesnel ve objektif bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığı açıktır. Yönetici adaylarının değerlendirilmesinde objektif ölçütlerin kullanılması yerine mülakat uygulamasının tercih edilmesi torpile dayalı kayırmacılığı güçlendirmektedir. Bu sınavların sonucunu belirleyen, sınavı yapanların siyasal ideolojik tutumları ve buna bağlı olarak oluşan öznel yargılarıdır. Mülakat sınavına yönelik tepkiler mülakatı yapan yetkililerin tarafsızlığı ve güvenilirliğinin olmadığını açıkça göstermektedir" dedi.
 

Minik Ahmet 4 yılda 5 bin 10 kitap okudu Minik Ahmet 4 yılda 5 bin 10 kitap okudu

"VİCDANINIZ RAHAT MI?"

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın'a seslenerek 'Vicdanınız rahat mı?' ifadelerini kullanan Tolu, "Mülakat emek hırsızlığıdır" diye konuştu. Tolu, "Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tarihi bir skandala imza atmıştır. İki üyemiz idareci atamasında en yüksek sınav puanlarını almalarına rağmen, mülakatta 60 puanın altında bırakılarak tercih yapmaları ellerinden alınmıştır. Üstelik bu işe imza atanlar hak, adalet ve vicdan konusunda mangalda kül bırakmayanlardır. Ülkemizin temel sorunu ne yazık ki eğitimdir. Bu sorunun kaynağı da 22 yıldır liyakati, emeği dışlayan, yandaşlık hukuku geliştiren siyasal iktidarın kadrolarıdır.
 

"HUKUK HERKESE EŞİT UYGULANMALI"

Tolu, Eskişehir'de mülakat nedeniyle yazılı sınavda aldığı puanı düşürülen öğretmenleri öne sürerel Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ve mülakat ekibine şöyle seslendi: "Sizlere hukukun temel ve evrensel bir ilkesini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Sizin bu orta oyununuzu geçen yıllarda Gönen hocamıza uyguladığınız kararda görmüştük. Yine aynı sahneyi tekrarladınız. Gönen hoca idareci yazılı sınavından 75.6 puan almasına rağmen hangi nedenlerle üyemize 55 puan verdiniz? Gönen hocamıza uyguladığınız bu ayrımcı ve ötekileştirici tutumunuzu hukuk önünde bir kez daha mahkum edeceğiz.
Diğer bir hak gaspını halen bir okulumuzda müdür yardımcısı olarak çalışan Mahmut hocamız yaşamıştır. İdareci müdür atamalarında yazılı sınavda 75.6 puan alan üyemize mülakatta 58 puan verilerek elinden hakkını alan il milli eğitim mülakat komisyonu ve il milli eğitim müdürü vicdanen rahat mısınız? 44 aday içersinde bir tek bizim üyelerimize düşük puan vermeniz adil değildir.
Üyemizin şuan okulunda müdür yardımcısı olarak görevine devam ettiğini, tekrar görevlendirmesinin yapıldığını sizlere hatırlatmak isteriz. Amacın, arkadaşımızın yandaş sendika üyelerinin önüne geçmesini engellemek olduğu açıktır. Üstelik üyemiz, son 6 yılda her girdiği yazılı sınavdan 70 ile 80 arasında puan almaktadır. Uydurma bahaneler ile bir eğitim emekçisinin onurunu kırmaya hakkınız yoktur. Eskişehir’de bu kararlara imza atanlara sesleniyoruz: Hukuk herkese eşit uygulanmalıdır. "
 

Kaynak: Haber Merkezi