NEFRET İKLİMİNDE NEFES ALAMIYORUZ

Videoyu Aç NEFRET İKLİMİNDE NEFES ALAMIYORUZ
A
a

Sivrihisar’da Aynur Sülükoğlu’nun eşi tarafından öldürülmesine tepki gösteren Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) üyesi kadınlar İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya geldi. Platform adına açıklama yapan Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Bu nefret ikliminde kadınların üzerine ölüm yağan bu günlerde artık nefes alamıyoruz” dedi.


EDKP üyesi kadınlar İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelerek,  Sivrihisar’da eşi Hicazi Sülükoğlu tarafından öldürülen Aynur Sülükoğlu için basın açıklaması yaptı. Türkiye’de kadınların sistematik olarak katledildiğini söyleyen Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Bu nefret ikliminde, kadınların üzerine ölüm yağan bu günlerde artık nefes alamıyoruz! Öfkemiz, üzüntümüz ve acımızla sokağa çıkıyoruz ve çığlık çığlığa bağırıyoruz: Bu kadın katili çeteyi dağıtacağız. Bu ülkede her gün kadınlar sistemli olarak, taammüden katlediliyor! Erkek şiddetiyle aramızdan ayrılan kadınların isimlerini ezbere sayıyoruz. O isimlere Aynur Sülükoğlu da eklendi şimdi. Oysa İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, Aynur hayatta olabilirdi. Haklarımız, hayatlarımız için, İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyoruz! İstanbul Sözleşmesi’nin etkin şekilde uygulanmasını değil, kaldırılmasını gündeme getirenler Aynur’u öldüren katilin azmettiricileridir” diye konuştu.
TALEPLERİNİ SIRALADILAR
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına taleplerini açıklayan Avukat Pınar Çelik Arpacı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilsin, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın uygulanmasındaki eksiklikler giderilsin, kadına yönelik şiddete karşı acil önlem planı yapılsın. Kadınların 7/24 ulaşabileceği, farklı dillerde hizmet veren, ücretsiz, sadece kadın yönelik şiddet alanında çalışan bir Alo Şiddet Hattı kurulsun. Cinsel şiddetle mücadele koordinasyon ve kriz merkezleri kurulsun. Kadınların namus saikiyle öldürülmesi suçun nitelikli hali sayılsın ve daha fazla ceza verilsin. Kadınların rahatça 7/24 ulaşabileceği kadın danışma merkezleri kurulsun ve yeterli sayıda sığınak oluşturulsun.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi