Sığınmacı Sorunu Milli Meseledir!

Videoyu Aç Sığınmacı Sorunu Milli Meseledir!
A
a

Derinleşen Sığınmacı ve Göç Sorunu söyleşisinde konuşan Dr. Sinan Oğan, "Bu konuya siyaset olarak bakmamalıyız. Bu konuya milli mesele olarak bakmalıyız"

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Kent Konseyi tarafından TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan Oğan'ın konuşmacı olarak katıldığı Derinleşen Sığınmacı ve Göç Sorunu konulu söyleşi düzenlendi. Hasına Polatkan Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşide sığınmacı sorununa ilişkin çözüm önerileri konuşuldu. 

GEMİYE FAZLA YÜK YÜKLENİYOR 

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, kent konseyleri olarak yerelde yaşanan sorunlara eğildiklerini ve çözüm için çalıştıklarını söyledi. Sığınmacı sorununun her geçen gün arttığına dikkat çeken Kumru, "Sınırlarımızdan onlarca insan kontrolsüz bir şekilde geçiyor. Bu artık istilaya dönüşmeye başladı. Biz Türkiye’de alevisi, sunnisi, Türkü, Kürdü, lazı, çekesi hep birlikte barış içinde yaşıyoruz. Ama sığınmacı konusu tehlikeli bir noktaya gidiyor. Bir okyanusun ortasında gemideyiz. Ve birileri bu gemiye kapasitesinden fazla yük yüklenmeye çalışılıyor. Biz buna karşıyız. Bu sorunu açık ve düzgün bir zeminde konuşarak çözmeliyiz" diye konuştu. 

DOĞRU BİR ZEMİNDE TARTIŞILMALI 

Türkiye’de ki sığınmacı meselesini 2011'den beri gündeme getirdiğini söyleyen Sinan Oğan, "Türkiye göç yolları üzerinde evet. Türkiye Avrupa'ya geçiş ülkesi. Türkiye’de şu an Türk milletinin demografik yapısı tehlikeye atılıyor. Bizler bu sığınmacı konusunu düzgün ve doğru bir zeminde tartışmamız lazım. Televizyonlarda tartışabilmeliyiz. Ama televizyon kanalları bize kapalı. Oysa bu tartışmaların önü açılmalı. Bu mesele sadece sosyal medya platformlarında tartışılırsa ortadan kalkmaz. Bize salonları kapatacaklarına bizi dinlesinler. Göç meselesini doğru zeminde tartışmamız lazım" diye konuştu. 
DEVLET AÇIKLAMIYOR 
Eskişehir'deki sığınmacı sayısını dinleyicilere soran fakat net bir cevap alamayan Oğan, "Çünkü devlet açıklamıyor. Bunu devlet sırrı olarak görüyor. Açıklanan rakamlar çelişkili rakamlar. 3,7 milyon Suriyeli var deniyor son 3 yıldır. Peki bu kadar Suriyeli olduğunu var sayalım. Yeni gelişler olmuyor mu? Bu sayı artmıyor mu? 1,5 milyon kaçak sığınmacı yakalandı deniyor mesela ama ne oluyor bu yakalananlar?" şeklinde konuştu. İŞÇİ SORUNUNA ALMANYA ÖRNEĞİ 

Almanya örneğini veren Oğan, "Bir Bakan, sığınmacılar olmazsa Türkiye'de fabrikalar durur diyor. Genç işsizlerin bu kadar olduğu, nitelikli insanların Türkiye'yi terk ettiği dönemde diyelim ki fabrikada çalışacak insan yok. Bunu çözmek için, bunun yolu bilmediğimiz insanları kaçak çalıştırmak mı? Almanya zamanında böyle mi yaptı? Almanya işçiye ihtiyaç duydu ama sınırlarını kontrolsüzce açtı 7 milyon insan girsin mi dedi? Türkiye’de her gün daha fazla sığınmacı geliyor. Suriye'ye 1 milyon ev yapılacağı söyleniyor. Mevcudu durdurmadan Suriye'ye ev yapsanız ne olur? 
Öncelikle bütün girişleri durdurmak lazım" ifadelerini kullandı. 
TERÖRİST, AJAN OLABİLİR 
"Hudut namustur" diyen Oğan, "Hudut namus ise hudutlatdan bu insanların geçmemesi lazım. 2 tane Suriye'den giren terörist yakaladılar. Kaç tane sığınmacı kisvesi altında terörist, ajan girdi Türkiye'ye? Eğer bir millet olarak hudut namustur diyorsanız namusunuza sahip çıkacaksınız" dedi.
DEMOGRAFİK YAPIMIZ ERİYOR 
"Türkiye’de demogragimiz nereye gidiyor?" diyen Oğan, "Türk genç nesil 1 ya da 2 çocuk sahibi. Biz de bir millet olarak bekamızın nereye gittiğini bilmemiz lazım. 1.3 Türk kadınının doğurganlık oranı. Bu bilimsel rakamlar. Suriyeli kadınların doğurganlık oranı 5.9. Buna itiraz etmeyelim mi? Bunu söylediğimiz zaman ırkçı mı oluyoruz? Araplar asla geldikleri toplumun gelenek göreneklerine uymazlar. Otobüs duraklarında, hastanelerde Arapça tabelalar yazıyor. Arapça kutsal değil, Araplar kutsal değil. Hiç bir millet kutsal değil. Hiç bir milletin birbirine üstünlüğü yoktur. Türkiye’deki bu Arap sevdasının temelleri nedir?" diye konuştu. 

ÜLKEMİZİN BEKA MESELESİ

Fransa'ya gidiyorsunuz başka coğrafyadan gelmiş ama ben Fransızım diyor. Ama Türkiye'ye geliyorsunuz ben Türk'üm dediğiniz zaman ırkçı oluyorsunuz. Hepimizin ortak adı Türk'tür. Biz diyoruz ki, savaş bitti yaklaşık 2011'den beri Türkiye 90 milyar dolar harcayarak bu insanlara baktı. Çoğunda yanlış yaptı. 100 bin kişi kırmızı çizgimiz dediler zamanında. Önlem alın bu rakam büyüyor dedik o zamanlar. 2022 yılının Mayıs ayında Türkiye’deki sığınmacı sayısı azalıyor diyemiyoruz. Haziran ayında Mayıs ayından daha fazla sığınmacıya sahip olacağız. Peki ne zaman bu sayıda azalma başlayacak? Bu konuya bir milli mesele olarak bakmalıyız. Bu ülkemizin beka meselesidir" şeklinde konuştu. 
TÜRKİYE GERİ DÖNÜŞ STRATEJİSİ İZLEMELİ 
Bu Türk milletinin demografik olarak eritilmesi meselesidir. Bu gidişle 20-30 milyon arasında Türkiye’de bir sığınmacı sayısı oluşacak. Şu an 8 ile 10 milyon arasında sığınmacı var. Bunu söylediğim için ifadeye çağrıldım. Birleşmiş Milletler'e Türkiye'den başvuran Afgan sayısı 1.5 milyon diye açıklama yapılıyor. Hükümete göre 200 bin. Birleşmiş Milletler yalan mı söylüyor? O zaman hesap sorun. Devlet vatandaşa doğru bilgi vermek zorunda. 2 milyon Afgan ve Pakistanlı var diye tahmin ediyoruz. Hükümet 1.4 milyon oturma iznine sahip insana var dedi. Türkiye geri dönüş stratejisi hazırlanmalı. Bu ülkeyi yönetenlerin konuşmaları dışarıdaki insanları buraya çekmemeli. Pakistan'da savaş mı var? Siz bir cümle kuruyorsunuz insanlar ordu gibi geliyor. Hükmet yetkilileri ağzında çıkana dikkat etmeli. Sığınmacı kamplarda olur. Sokaklarda olmaz. Kamplar güvenlikli olur. Eğitim, okul hastane orada olur" ifadelerini kullandı. Söyleşi sonrası Sinan Oğan, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. MELTEM KARAKAŞ


 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir