Hamza Üstünkaya’nın öğrencisi Özlem Camköz üniversiteyi birincilikle bitirdi Hamza Üstünkaya’nın öğrencisi Özlem Camköz üniversiteyi birincilikle bitirdi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Makine Programı öğrencilerinin yetiştirilmesinde teorik olarak verilen derslerin yanı sıra pratik olarak da CNC tezgahının başında uygulamalı dersler verilerek öğrenciler eğitimlerini tamamlıyorlar. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) derslerini alan öğrenciler daha sonra yoğun şekilde Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) derslerini alıyor ve mezuniyetlerinin son haftalarında Bilgisayar Kontrollü Tezgah (CNC) başında imalat yaparak mezuniyet aşamasına geliyorlar.

Öğrenciler bu yıl dönem sonu çalışmalarında satranç takımının taşlarını yaparak bilgisayar destekli üretim konusundaki pratik bilgilerini sergilediler. MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik yaptığı açıklamasında ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli ara eleman ihtiyacı ve mezun öğrencilerin istihdam durumları dikkate alınarak yüksekokulun eğitim müfredatlarında pratik ve uygulamalı eğitime büyük önem verdiklerini belirtti. Okullarında Otomotiv Bölümü öğrencilerinin 3+1 Eğitim Modeli ile son dönemlerini ilgili işletmelerde uygulamalı eğitim ile geçirdiklerini, Makine Bölümü öğrencilerinin de enerji, bilgisayar destekli tasarım ve imalat derslerinin teorik kısımlarını tamamladıktan sonra imalat aşamasında CNC tezgah başında uygulamalı eğitim alarak endüstrinin ihtiyaç duyduğu seviyeye geldiklerini belirtti ve eğitimlerinde birlikte çalıştıkları Makine Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abtullah Tuğcu ile eğitimlerinde birlikte çalıştıkları Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri Yusuf Çizgeç ve İsa Aydoğdu’ya teşekkür etti.

Kaynak: iha