TOPLUMU KANDIRMAYIN

Videoyu Aç TOPLUMU KANDIRMAYIN
A
a

İçişleri Bakanlığı+ Covid-19 tedbirleri kapsamında STK ve meslek kuruluşlarının etkinliklerini 1 Aralık 2020'ye kadar erteledi. Kararla ilgili konuşan Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, "Siyasi partiler sendikalar genel kurullarını yapacak ancak barolar yapamayacak. Toplumu bu kadar kandırmayın. Açıkça baro genel kurulları yapılamayacak deyin de toplum da gerçeğin ne olduğunu görsün" dedi.


İçişleri Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında sivil toplum kuruluşları (STK), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikleri, 1 Aralık’a kadar erteledi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise baroların genel kurul yapamayacağına ancak parti kongrelerinin toplanabileceğine karar verdi. 3-4 Ekim tarihlerinde genel kurulu yapacak olan ve bir gün öncesinde karardan haberdar olan Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, verilen kararın hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Sempozyum, kokteyl gibi faaliyetlerin etkinlik olduğunu fakat genel kurulların etkinlik olmadığına dikkat çeken Elagöz, "Bu genelgeden biz cuma sabah 10.00'da haber aldık ki bir gün sonra da genel kurulumuz vardı. Bütün hazırlıklarımızı yapmıştık. Bir aydır bunun hazırlıklarını yapıyorduk. Öncelikle ortada ciddi bir hukuksuzluk var. İçişleri Bakanlığı normlar hiyerarşisine aykırı bir şekilde bir genelge ile böyle kısıtlama getirdi. Gelen kısıtlamaya baktığımızda aslında genel kurulların iptali yönünde bir açıklama yok. Her türlü etkinlik diye belirtiliyor. Genel kurulun toplanması zorunlu bir görevdir. Etkinlik değildir. Bizim 3 Ekim'de yapacağımız genel kurul ve arkasındaki organ seçimleri etkinlik değil. Sempozyum, kokteyl etkinliktir" diye konuştu.
BU HUKUK FACİASI
YSK'nın hukuk faciasına imza attığını söyleyen Elagöz, "Akabinde konu YSK'ya intikal etti. Çünkü burada ilçe seçim kurulları ne yapacağını bilemedi. YSK tam bir hukuk faciasına imza attı diyebilirim. YSK vermiş olduğu kararında siyasi partilerin kongrelerinin yapılabileceğini ancak baro genel kurullarının yapılıp yapılmayacağı konusunda il valiliklerine görev verdi. Topu taca attı Türkçesi. 81 ilin valiliği de YSK'nın kararı doğrultusunda seçimlerin ve genel kurulların 1 Aralık 2020'ye kadar ertelenmesine karar verdi. Bize karar da akşam 21.00'da tebliğ edildi. Bizim yasal yollara başvurma hakkımız da kısıtlanmış oldu. Çünkü o saatte açık mahkeme yok" şeklinde konuştu.
ASKIYA ALINDI
Siyasi partilerin ve sendikaların bu süreçte genel kurullarını yapabileceğini sadece baroların yapamayacağını da hatırlatan Elagöz, verilen kararın bilinçli olduğunu söyledi. Asıl amacın barolar olduğunu vurgulayan Elagöz, "Bugün YSK'nın genelgesiyle ilgili verdiği bir kararı öğrendim. Sendikaların genel kurullarını yapmasında bir mahsur olmadığı YSK kararıyla teyit edildi. Hem parti organları genel kurullarını yapabilecek hem sendikalar yapacak ancak barolar yapamayacak. Bari toplumu bu kadar kandırmayın. Açıkça baro genel kurulları yapılamayacak deyin de toplum da gerçeğin ne olduğunu görsün. Böyle etkinlik adı altında kullanılan bir cümle ile ve valilik ile YSK da bunu daha genişleterek genel kurulların yapılmaması yönünde verdiği kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Ülkede hukuk diye bir şey kalmamıştır. Hukuk devleti askıya alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde hukuksuzluk alışılagelmiş bir hal almıştır ve burada asıl amaç barolar. Neden barolar? Çünkü aralık ayında da Türkiye Barolar Birliği'nin seçimleri var yeni yapılan değişiklikle. Bu genel kurullarda seçilecek organlar Türkiye Barolar Birliği'nin başkanının seçimini yapacak aralık ayında. Ama mevzuat gereği bir ay öncesinde ilana çıkması gerekiyor Türkiye Barolar Birliği'nin de. Ancak bu yasakla, hukuka aykırı kararla tüm baroların genel kurulları 1 Aralık 2020'ye kadar ertelendi. Seçimler kaosa dönüşmüş durumdadır. Amaç  Covid filan değil madem Covid söz konusu bu sadece barolara ve avukatlara yönelik bir Covid salgını olarak anlaşılmamalı” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi