ÜRETTİKÇE BATIYORUZ

Videoyu Aç ÜRETTİKÇE  BATIYORUZ
A
a

İlçe Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında ziraat odası başkanları bir araya geldi. Ziraat odası başkanları “Ürettikçe batıyoruz” vurgusu yaparak, sorunlarına çözüm istedi.


İlçe Ziraat Odaları Başkanları düzenledikleri basın toplantısıyla ortak bir açıklama yaptı. Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların dertlerini maddeler halinde sıralayan İlçe Ziraat Odası Başkanları yetkililerden çözüm beklediklerini dile getirdi. Odunpazarı İlçe Ziraat Odası Başkanı ve İlçe Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Naci Erdemli, “Yetkililere sesleniyoruz. Biz üretmek istiyoruz, bizim gidebilecek başka bir ülkemiz ve başka bir Türkiye yok. Ürettikçe batıyoruz. Artık duyun bizleri” ifadelerini kullandı.
YARALARIMIZ SARILMADI
Toplam 27 sorun ve çözümü dile getiren Erdemli taleplerini şu şekilde sıraladı: “Birinci öncelik olarak köyden şehirlere göçün önlenmesi gerekir. Mazotta uygulanan ÖTV, KDV gibi vergiler bir an önce tarımsal amaçlı kullanımlarda sıfırlanmalı, elektrik fatura ödemelerinin hasat sonu, senede iki defa ödenecek şekilde hazırlanmalı. Tarımsal toplulaştırma ‘Arazi Birleştirme’ işlemleri hızlandırılmalı, kullanılmayan hazine arazileri tarıma açılarak çiftçilere kiralanmalı veya satılmalı. 2019 yılı pancar alım fiyatı bir an önce açıklanmalı. 2019 yılı ‘Sertifikalı Tohum Destekleri’ ödensin. 2018 Ekim döneminde ekilen sertifikalı tohum destekleri halen ödenmedi. Dolu, sel, fırtına, kuraklık, don ve diğer doğal afetlerden dolayı zarar gören üreticilerimizin yaraları halen sarılmadı. Sertifikalı tohumda yerli tohum çeşitlerinin ıslah çalışmaları geliştirilerek, ulusal tohum çeşitleri ve ulusal tohumculuk bankası kurulmalı. Alım garantili ürün ekimi yapılmalı ki önümüzü görelim. Çiftçi ne ekeceğini ve bunun karşılığında ne kazanacağını bilmeli.”
DESTEKLER YETERSİZ
İthalata dayalı tarım politikasından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Erdemli, “Çiftçi ithalat ile cezalandırılmamalı. Tarımsal girdiler ve tarımsal işletme alt yapı ile mekanizasyon girdileri çok yüksek, dışa bağımlılık önlenmeli. Tarım Şurası her yıl en az iki defa toplanmalı. Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu buğdayda destekler yetersiz. Tarımda kendi hesabına çiftçilik yapanlardan ek vergi alınmasın. Eskişehir’de İPARD projesine dahil edilsin. Devlet Destekli Tarım Sigortası (TARSİM) tarladaki ürünün yanında bu ürünün yetiştirilmesinde rol oynayan tüm unsurlarda, sigorta kapsamına alınmalı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri faizleri düşürülsün, yüzde 25’e varan yıllık faizlerle üretici üretmekten vazgeçer duruma getiriliyor. Tarımda sulamada kullanılan elektrik fiyatları indirilsin. Ziraat Bankası’nın tarımsal amaçlı kullandırdığı krediler üzerinden istediği teminatlar azaltılarak yeniden düzenlenmeli. Odalar, tarım kooperatif ve birlikleri desteklenmeli. Tarım arazilerimiz her geçen gün azalmakta, tarım arazilerinin miras yolu ile bölünmesinin önüne geçilmeli. Tarla ile market arasındaki fahiş fiyat farkı sorunu çözülmeli. Tarımsal sulamada yeraltı sularının bilinçli kullanılması için çiftçiler bilinçlendirilmeli ve önlemler alınmalı. BAĞ-KUR çiftçilerin geriye dönük borçlanmalarının yapılandırılması için yeni bir çalışma başlatmalı” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi