Bahri Yücel

YAPMAYIN GENÇLER

14 Şubat 2019 23:59
A
a
Sevgili okurlar;
Şehrimiz üniversite kenti olduğu için bundan evvel de yazdığım gibi burada en büyük sorun çocuklarımız.
Yani sorun derken Allah’a şükür en huzurlu kentiz, bu nedenle ne kadar gururlansak azdır. Ama bunun yanında Türkiye’nin bütün illerinden gelen bu yavruların yetişme tarzları farklı. Şehrimizin en büyük taşıma aracı bilindiği gibi tramvaylar.
Sorun da burada başlıyor. Gençlerimiz bazen binen yaşlılara onlar ilk duraktan bindikleri için haliyle oturaklarda oturuyorlar. Ama daha sonraki duraklarda binen yaşlılar bayağı mağduriyet yaşıyorlar.
Bu olay yeni olduğu için siz değerli okurlarımızla paylaşmak üzere kaleme alıyorum. Tramvayda 4 gencimiz karşılıklı oturaklarda oturuyorlardı. Daha sonraki durakta bir çocuğu kucağında diğer çocuğunun ise elinden tutarak tramvay çok kalabalık olduğu halde bindi. Aynı duraktan yaşlı bir karı koca bindi. Ben ayakta idim, diğer yolcularla birlikte ben de gençlerin bu yaşlı ve çocuklu hanıma yer vereceğini bekledik. Tramvay duraktan hareket etti. O küçük çocuk tutunamamıştı. Birden diğer yolcuların üzerine fırladı.
Bizim o 4 genç o kadar sohbete dalmışlardı ki hepsi birden bir telefona odaklanmış ve dünyayı gözleri görmüyordu. Oradan yolculardan birisi çocuklara “Gençler şu çocuklu bayana veya şu yaşlı hanım ile yaşlı beyefendiye yer verseniz iyi olur” dedi.
Ve o gençlerden hiç beklenmediğimiz bir cevap “Onlar da tenha zamanlarda binsinler. Biz hangi birine yer verelim” diyerek yine hepsi birden bir telefona yoğunlaştılar.
Acaba bu gençler neden bu hale geldi. Esas sorgulamamız gereken konu bu. Özellikle Ramazanlarda, evlerde kalan bu gençler komşularının kendilerine iyi davranmadığı, pişirdiği bir çorbadan kendilerine verilmediği konusunda bayağı serzenişte bulunuyorlar.
Şimdi işin aslına gelince sizin bu yaptığını hareket diğer öğrenci gençlerimizi de zor durumda bırakıyor. Bu hareketi gören vatandaş böylelikle gençlerimizden de soğuyorlar.
Bu hareketi gören vatandaş tüm gurbetçi gençlerimizden de soğumuş oluyorlar.
Ne olur genç kardeşlerimiz yarın sizler de aynı duruma gelip, yaşlanacaksınız. Dizlerinizde derman kalamayacak, ayaklarınız sizi çekmeyecek, toplu taşıma araçlarına bindiğinizde siz de oturacak bir yer arayacaksınız. Eğer siz bugün yaşlılarınıza hürmet ederseniz yarın sizden sonra gelecek nesillerde sizlere sahip çıkıp hürmet edecekler.
Yüce peygamberimiz “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” buyuruyor.
Eğer o yüce peygambere inanıyorsak onun sözlerinden de kendimize pay çıkarıp ibret almamız lazım.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi