4 Buçuk Milyon Yatırım Yaptık!

Videoyu Aç 4 Buçuk Milyon Yatırım Yaptık!
A
a

ES TV’de canlı yayınlanan Haber Masası programına konuk olan Emirdağ İlçesine bağlı Davulga Beldesi Belediye Başkanı Ergün Erdik, “Çok iyi durumumuz. Paramız da var, yatırım olarak ortalama 4 buçuk milyon liralık yatırım yaptık. Bir fiil kaleme döktüm” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ES TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Haber Masası programı ilçelerin nabzını tutmaya devam ediyor. ESGROUP Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş’ın hazırlayıp sunduğu Haber Masası programı Emirdağ İlçesi Davulga Beldesi’nde gerçekleşti. ES
TV’de canlı olarak yayınlanan programda Ali Bas’ın konuğu Emirdağ İlçesi Davulga Beldesi Belediye Başkanı Ergün Erdik oldu.
 FRANSA’DA ÇOK ÇALIŞTIK
Programında basında kısaca kendinden bahseden Emirdağ İlçesi Davulga Beldesi Belediye Başkanı Ergün Erdik, “1976’da 14 yaşındaydım ailecek gittik Fransa’ya. Babam rahmetli götürdü bizi. Okula gittim, ondan sonra da is hayatına atıldık. Orası çok farklı bir zor bir yerdi. İşçi olarak başladık bir diplomamız falan yok. Biraz liseye falan gitmiştim. Özel okula gittim orada Fransa’yı yazı yazmayı falan hep sonradan öğrendim. 90’da da kendi işyerimi kurdum aynı yaptığım branştan Fransa’da Periguex denilen yerde orada da yüksek gerilim hatlarının TEAŞ’ın islerini yapardım. Devlet isi bunlar. 90'da bir firma kurdum. Su anda aktif devam ediyor, çocuklara bıraktım” dedi. Davulga beldesine yerleşmeye nasıl karar verdiklerini anlatan Başkan Erdik, “Çocuklar delikanlı oldu. Dediler, baba artık biz çözdük biz yaparız. Bizde de biraz vatan sevgisi çoktu. Biz de çocukları her yıl 2 ay 3 ay getirdim, yani Türkçeleri falan muazzamdır. Yatırımlarımızın hepsini buraya getirdik yani yurtdışında ev falan vardı, hepsini sattık buraya getirdik. Burada da takıldık kaldık” diye konuştu.
KIŞIN NÜFUS AZALIYOR
Grubetçilerin beldeye sıkça geldiğini söyleyen Başkanı Erdik “Büyüklerimiz emekli olanlar 6 ay falan kalıyorlar daha fazla kalanlar da var. Aktif çalışanlar bunlar ekseri izine gelir 15 gün, bir ay durur. Bir hafta denizde bir hafta iste hamamda sağda solda gezer ve geri dönerler islerinin basına” dedi. Kıs aylarında Davulga nüfusunun bine kadar düştüğünü ifade eden Erdik, “Bu sene iste pandemiden dolayı çok zorluklar yasadık; yani dünya çapında geçen yıl gelemediler. Bu yıl 8 veya 10 bin oldu nüfus. Su sıkıntısı da çektik yani çözdük Allah'a şükür de yani kısın iste bin, bin 500 dersek
yazma 8-10 bin oluyor” diye konuştu.
BENİ HALK İSTEDI
Belediye seçimlerine girme sürenin hakkında Başkan Erdik  şunları söyledi: “Mevcut geçmis belediye başkanımız 2. Döneminde yaptın 1. dönem çok iyiydi. ikinci dönemde kendini dev aynasında gördü, millette yukarıdan bakmaya başladı. Afrika ülkelerinde olur, kabile belediyesi kurdu buraya başkan oldu. Sadece kendi çevresiyle uğraştı. Halkımız dedi ‘Anca bunu sen yıkarsın’ diye, biz de çıktık Allah’a şükür AK Partiliydi kendisi, Biz AK Parti’ye müracaat ettik ve bizim adaylarımızı kabul ettiler; onu kabul etmediler. Seçimleri yüzde 79 ila aldık biz. Kendisi de yüzde 30 oy aldı.”
BORÇLARI ÖDEDİK
Eski dönemden 6 milyona yakın borç kaldığını söyleyen Başkan Erdik, “Biz devir aldığımızda belediyeye icra geldi. Gelen icra su, burada bir personel emekli olmuş 68 bin TL alacağı varmış vermemişler, bu kişiyi kovmuşlar, o da mahkemeye vermiş. Mahkeme 245,232 bin lira gibi icra kanalıyla geldi. Kısın para da yok sıfır para gidip yapılandırma yaptırdık 4 böldürdük. Dedim ödenmez ise taksitiniziben kendim ödeyeceğim kabul ettiler ve çözdük. Şükür simdi çok iyi durumumuz paramız da var, yatırım olarak ortalama 4 buçuk milyon liralık falan yatırım yaptık. Bir fiil kaleme döktüm. Borcumuzu da bu arada 4 buçuk milyona düşürdük, yatırımlarda ortalama 50 bin metrekare kilitli tas döşedik bir mahallemiz oldu. Hisar amoryum sitesi içinde orası 2015’te bizim bünyemize geçmiş hiçbir zaman içme suları olmamış biz içme sularını getirdik. Mezra var 4,5-5 kilometre yakın onların da suyu kesilmişti. Onlara da kendi kaynaklarımızla su götürdük” dedi. Başkan Erdik, “Jandarmamız var 25 köye hizmet veriyor, lisemiz vardı öğrenci sayısı düşük olduğundan dolayı Emirdağı’na gidiyorlar. Anaokulu, ortaokul hepsi var. Ortalama 170, 200 öğrencimiz var, çevre köylerden taşımacılıkla geliyorlar” diye konuştu.
KREDİ VERMEDİLER
Seçildiğinde yaptıgı ilk faaliyetleri anlatan Başkan Erdik, “Borçlar vardı. 250 bin icra geldiğinde İller Bankası’na gittik Ankara’ya. Açtılar ekranı maaşları ve taksitleri ödüyorsunuz. 250 bin lira kredi talep ettik, bir baktılar kredi limitimiz dolu bizim. Bir lira bile kredi çekmedik özel bankalara gittik Emirdağı’na falan hiçbiri de vermedi. En sonun dedim ben kendim ödeyeceğim dönmez ise taksitleriniz icra kabul etti ve çözdük” seklinde konuştu. ilk olarak herkese eşit hizmet götürdüğünü ifade eden Başkan Erdik, “14 belediye personelimiz var muhasebecimiz, müdürümüz, sekreterimiz var, tahsilatçımız var 4 tanede isçi statüsünde çalışan. Geçici personelimiz çok kısıtlı eskiden biz gelmeden önce devlet devamlı 10 kişi Is-Kur’dan verdi. Pandemiden vermediler, Bizim personelimiz iyi düzgün çalışıyor” dedi.

HER SEY YOLUNDA
Gençler için halı saha yaptırdıklarını belirten Başkan Erdik, “Ortalama 280 bin lira spor loto verdi. 300 bin lira da biz öz kaynaklarımızdan karşıladık büyük bir halı saha yaptırdık” ifadelerini kullandı. Özel idare ile ilişkilerinin iyi olduğunu söyleyen Erdik, “Başkan Erdik, “Biz belde olduğumuzdan dolayı Özel idare köylere bakar biz özel kaynak olaraktan devlet kişi basına bir para gönderiyor, bunu da iyi kullandığımız zaman her şey yolunda gidiyor” dedi.
 
BAŞKANLARLA ARAM İYİ
Afyonkarahisar’daki diğer belediye başkanlarıyla olan ilişkisinden bahseden Başkan Erdik, “Gömü Belediye Başkanı var Hakkı Tekin başkanım çok iyi bir insan bazen feyz de veriyor 6. Dönem belediye başkanımız ‘Bana danış’ diyor., Emirdağ Belediye Başkanımız var Serkan Koyuncu onunla da aramız iyi. Benim herkesle aram iyi, ben yardımları hepsinden alırım ve ben de veririm yani bir şey esirgemem ama her şey karşılıklı” dedi.
 
İHTİYAÇLARI  KARŞILARIZ

Gurbetçilere seslenen Başkan Erdik, “Ilk önce gurbetçi kardeşlerimden başlayayım. Hepsinin orada ne emeklerle ne zorluklarla çalıştıklarını biliyorum. Hepsini saygıyla seviyorum. İnşallah gelecek yıllara daha gelirler. Yani beldemize ihtiyacımız da olsa alırız biz onlardan yardım alırız ama ben istemiyorum. Afyon halkımıza Eskişehir’deki bütün Emirdağlı kardeşlerimi ortalama 140 bin Emirdağ asıllı Emirdağlı var oradan Eskişehir, hepsini saygıyla selamlıyorum ve ihtiyaçlar falan olduğunda da karşılamaya çalışırız” ifadelerini kullandı.

BİRBİRİNİZE KÜSMEYİN
Seçimdeki çalışmalarından bahsede Başkan Erdik, “Tek söylediğim suydu hiçbir zaman birbirinizle küs olmayın bana veya bir başkasına bir kişi kazanacak siz küs gezmeyin dedim. Kesinlikle herkes eşit olacak, su anda duyuyorum bana oy atamamış olsa bile herkese eşit hizmeti götürürüz, güler yüzle eşit çalışıyoruz” dedi.
 PROJE ÜRETİYORUZ
Hayata geçirdiği çalışmalardan bahseden Başkan Erdik, “Geldiğimiz günden bu güne 50 bin metrekare kilit tas döşedik. Kanalizasyon, su tesisatın İller Bankası’ndan krediler çekilmiş. İller Bankası bütün şebekeyi yenilemişti. Şirket bazı hatları hiç değiştirmemiş, yalnız bizim eski başkan bunları onaylamamış. Nasıl onaylarsın yapılmadık bir ise onu da söyle çözdük, bir sokak devamlı su patlıyor, belediye personelini topladım orası niye patlıyor, dediler orası değişmedi. Niye değişmedi? Proje olarak müteahhit burayı alıyor, yapılacak kepçe girmezmiş. Yalan, biz iki isi bir isle yaptık. Şebekesini altına kanalizasyon borularını döşedik. Üzerine de su borusunu ikisini birden yaptık çıktık. Demek ki yapılırmış. İhtiyaç olan yerlere parke tasları döşedik, altyapıyı götürdük. Buranın tek eksiği atık suların arındırılması ona da devlet 7-8 milyon liraya çıkıyor. Bugünün parası ile 10 milyona çıkıyor. Proje var ama para yok. Devlet
finansman da vermiyor. 1 milyon hibe verecek, gerisini biz nereden karşılayacağız. İller Bankası kredi
verirse çözülür, vermiyor. Bir de Sanayi Sitesi yaptıracağız, 14 dükkan projemiz var buraya traktör tamircisi, malzeme satan, fenni muayene de olsun bütün demircileri kaynakçıları bir yerde toplamayı düşünüyoruz. Biz proje olarak yaptık Yunak Emirdağ yolu yapılacak oradan geçiyor oranın kodu yüksek şirketin Şefi geldi konuştuk bir yıla geliriz dediler oraya.Pandemide biraz isler durdu” dedi

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi