9 Bin Yıl Öncesine Ait Tarım Ve Yemek Kültürü Hakkında Değerli Bilgiler

Videoyu Aç 9 Bin Yıl Öncesine Ait Tarım Ve Yemek Kültürü Hakkında Değerli Bilgiler
A
a

9 Bin Yıl Öncede Tarım Ve Yemek Kültürü Varmış

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Bilecik’te 9 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen yaşam alanında yaşayanlar siyez buğdayı, gernik buğdayı, ekmeklik ve makarnalık buğday, arpa, mercimek ve karaburçak gibi tohumlara sahip olduğu belirlendi.
Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan bir kişinin, boş arazide gördüğü seramik parçalarını Arkeoloji Müzesine bildirmesi sonucu önceki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bilecik Belediyesince imzalanan protokol kapsamında, Valilik ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Rektörlüğü’nün desteğiyle bölgede başlatılan kazı çalışmaları başlamıştı. Neolitik döneme ait izler arkeolojik çalışmalar süren 9 bin yıllık alanda bulgular titizlikle gün yüzüne çıkarılırken, kentin bilinen tarihini 4 bin yıl geriye götüren kazı alanı açık hava müzesi haline getirilecek. Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkan kazı alanında, 8 bin 500 yıllık olduğu bir de iskelete ulaşılmıştı.

40 yaşlarında erkek
Alanda bulunan iskeletin yaklaşık 40 yaşlarında bir erkek birey olduğu ve bunun üzerinde incelemeleri hâlâ devam ettiği belirtildi.

9 bin yıl öncede tarım ve yemek kültürü varmış
Bahçelievler Yerleşmesi Kazı Alanı’nda bulunan kalıntılar üzerinde çalışan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüreyla Balcı’nın araştırmalarına göre, o dönem yaşayanların siyez buğdayı, gernik buğdayı, ekmeklik ve makarnalık buğday, arpa, mercimek ve karaburçak gibi tohumlara sahip olduğu belirlendi. Bu bulgular ise, 9 bin yıl öncesinde tarım ve yemek kültürü hakkında değerli bilgiler veriyor.
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi