Ahmet Öztürk, Köycülük Yazıtlarını Gün Yüzüne Çıkardı

Videoyu Aç Ahmet Öztürk, Köycülük Yazıtlarını Gün Yüzüne Çıkardı
A
a

Ahmet Öztürk Köycülük Yazıtlarını Gün Yüzüne Çıkardı

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde çalışmalarını sürdüren tarihçi yazar Ahmet Öztürk, uzun yıllar üzerinde çalıştığı “Doktorlar Köy Yollarında” eserini okurla buluşturdu.
Türkiye’de ilk kez Köycülük Hareketi’ne ilişkin yazıtların yer aldığı çalışmada Reşit Galip ve yol arkadaşlarının Anadolu’yu karış karış gezerek köylüyü kalkındırma adına giriştiği seferberlik hareketi yer alıyor. Eserde, Osmanlı’da köylü halkın sosyo ekonomik durumu, Köycülük hareketlerinin Osmanlı’ya gelmesi ve etkileri, Türk Ocakları bünyesinde Köycüler Cemiyeti’nin kurulması, Tavşanlı’da köycülük hareketleri, Dr. Reşit Galip’in yazdığı Köycülük notları, Emet’te köycülük hareketleri, Dr. Fazıl Doğan’ın Emet’te faaliyetlerine dair hatıraları, Bozüyük’te köycülük hareketleri, Köycüler Cemiyeti’nin yazışmalarının toplandığı Köycüler dosyası yer alıyor.
Eserle ilgili görüşlerini ifade eden tarihçi yazar Ahmet Öztürk, "1919 yılında İstanbul’dan kalkıp gönüllü olarak Anadolu’daki köylere gidip nasıl ki salgın hastalıkları önlemek için çalıştılarsa günümüzde de bu küresel salgın sürecinde tüm benlikleriyle uğraş veren sağlık çalışanlarımız vardır. Bu kitabı tüm gazi ve şehitlerimize, ayrıca gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm hekim ve sağlık çalışanlarımıza ithaf ediyorum. Var olsunlar." diye konuştu.
Kaynak : Kütahya Haberleri - İHA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi