ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ!

Videoyu Aç ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ!
A
a

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Anadolu Üniversitesi akademisyenlerinin sözleşmelerinin yenilenmemesini ‘hukuksuz’ olarak nitelendirdi. Gezen, akademisyenlerin yanında olduklarını vurgulayarak tüm kamuoyunu eğitim öğrenim hakkına sahip çıkmaya davet etti.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Anadolu Üniversitesi akademisyenleri Barış Işık ve Melike Belkıs Aydın’ın sözleşmelerinin yenilenmemesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Gezen, “Aynı zamanda Eğitim Sen Şube yürütme kurulu üyesi olan Barış Işık ve Eğitim Sen üyesi Melike Belkıs Aydın keyfi ve hukuksuz bir biçimde sözleşmeleri yenilenmeyerek işlerinden edilmiş, yerlerine ise hiçbir uzmanlığı olmayan, İlahiyat fakültesinden isimler atanmıştır” dedi.  Özgür bilimin yapılabilmesi için iş güvencesinin şart olduğunu vurgulayan Gezen, “Bu anlayışa uymayan, eşit, Özgür, emekten yana bir dünya için, toplum yararına bilgisini seferber eden arkadaşlarımıza yönelik bu saldırı aynı zamanda özgür bilime, akademik özgürlüğe, eleştirel düşünceye yönelik bir saldırıdır. Sendikal faaliyetin de önemli yürütücüleri olan arkadaşlarımızın bu şekilde keyfi ve hukuksuzca işten atılmaları sendikal faaliyetin de engellenmesidir ve bu açıkça suçtur. Yine arkadaşlarımızın yerine atandıkları kürsünün yeterliklerini karşılayamayacak isimlerin getirilmesi kadrolaşmanın boyutlarını ortaya koyuyor ve bu esnek, güvencesiz çalışmanın üniversitelere yansıması olduğu gibi aynı zamanda öğrencilerin eğitim ve öğrenme hakkına da ciddi bir saldırıdır. Özgür bilimin yapılabilmesi için iş güvencesi şarttır. Biz her koşulda arkadaşlarımızın yanındayız, tüm kamuoyunu da iş güvencesine, akademik özgürlüğe, eğitim öğrenim hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.
MAZLUMUN YANINDA YER ALDIK
Eskişehir halkının kendilerine sahip çıktığını söyleyen Barış Işık,Eskişehir’in değerli insanları, öğrencilerim, meslektaşlarım yedi sene boyunca derslere girdim hukuk anlattım ancak bugün hukuk fakültesinden hukuksuz şekilde uzaklaştırılmam trajikomik. Bir süreç yaşıyoruz ama bu süreçte bize Eskişehir halkı sahip çıktı. Bu şehrin dürüst, namuslu gazetecileri var açıkça yazmaktan çekinmediler. Bu ülkenin dürüst, namuslu vekilleri var soru önergeleri verdiler. Bugün 29 baro bize sahip çıktı ve açıklama yaptı. Bize sahip çıkılmasının nedeni biz başarılı akademisyenleriz. Sadece bu değil biz mazlumun yanında yer aldık. Sadece bu değil bu sahip çıkmamın nedeni adalete olan açlıktır. Ayrımı biz yaratmadık. Onlar kötü. Bu mücadele aydınlıkla karanlığın bu mücadele iyilikle kötülüğün mücadelesidir. Bizim tek bir yörüngemiz hukuk. Biz dürüst insanlar yaratmaya çalıştık. İnadına hukuk dedik” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi