Ayakta kalabilen devam edecek

Videoyu Aç Ayakta kalabilen devam edecek
A
a

1 Temmuz’da kahvelerin tam kapasite ile açılarak, oyun oynanabileceği kararını değerlendiren Eskişehir Kahveciler Esnaf Odası Zeki Çoban, “1 Temmuz’da ayakta kalabilen esnaflarımız devam edecek. Fakat çok borcumuz var, çok yaralıyız. Toparlanabilir miyiz bilmiyorum” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1 Temmuz’da kahvelerin tam kapasite ile açılarak, oyun oynanabileceği kararı açıklandı. Eskişehir Kahveciler Esnaf Odası Zeki Çoban, kahveci esnafının Pandemiden ötürü çok zarar gördüğünü söyledi. “Geç de olsa mağdur olan esnaflarımızın gözü aydın” diyen Çoban, “Tabi ki bu süreçte çok zarar gördük. Çoğu arkadaşımız mesleğini terk etti. Çoğu arkadaşımız kapattı, çoğu da iflas etti. Tabi ki 1 Temmuz’da ayakta kalabilen esnaflarımız devam edecek. Fakat çok borcumuz var, çok yaralıyız. Toparlanabilir miyiz bilmiyorum. İnşallah toparlanacağız. Yaz ayı. Sıcak. Eskişehir’de de böyle açık mekânlarımız yok. Tabi ki bizi desteklemek amacıyla bir can suyu krediye ihtiyacımız var. Bu can suyu kredilerle esnafımız tekrar çayını şekerini alsın, elektrik, doğalgaz gibi giderlerinin borçlarını ödesin. Kira borçları çoğaldı. Bu konularda sıkıntılıyız. Odamıza bağlı esnaflarımızdan kahveci olarak bu süreçte bayağı bir fire verdik. Bunu tespit edemiyoruz. Bu süreçte tam olarak ne kadar fire verdik bilmiyorum. Yasal bir doküman yok elimizde. Ama kapattı gitti insanlar. Bunun net bir şekilde rakamına ulaşacağız. Kahveci esnafımızın şu anda iş yapacağını sanmıyorum. Bu sebepten devletimizden ayakta kalmamız için, mesleğimizi devam ettirebilmemiz için can suyu kredisi talep ediyoruz” diye konuştu.
YÜZDE 30 FİRE VERDİK
Eskişehir’de kahveci esnafının yüzde 30 fire verdiğine dikkat çeken Çoban, “Yani gizli el değiştirmeler oldu, kapatanlar oldu, kapatıp gidenler oldu habersiz. Yani kira borcundan dolayı. İçerdeki malzemesini bile almadan gidenlerin olduğunu duyuyoruz. Kahveci esnaflarının yüzde 30’u fire verdi diyelim. Ama müşterilerimizden de yüzde 60 fire verileceğini düşünüyorum. Çünkü insanlarımız kahveden de soğudu” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi