Başkan Kurt: Daha Fazla Şiire İhtiyacımız var

Videoyu Aç Başkan Kurt: Daha Fazla Şiire İhtiyacımız var
A
a

Odunpazarı Belediyesi ve Atölye Odunpazarı (ATOP) iş birliği ile Adalar mevkiinde 21 Mart Dünya Şiir Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Türkiye’de şiir deyince, şair deyince hep olumsuzluklar akla gelir. Bu günlerde çok daha fazla şiire ihtiyacımız olduğunu hissediyorum” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
21 Mart Dünya Şiir Günü dolayısıyla Adalar mevkiinde Odunpazarı Belediyesi ve Atölye Odunpazarı (ATOP) iş birliği ile etkinlik düzenlendi. Etkinlik alanına Odunpazarı Belediyesi bünyesinde kurulan Atölye Odunpazarı (ATOP), Dünya Şiir Günü için tasarladığı ŞiirOdunpazarında adını verdikleri kent mobilyası yerleştirildi. 20 öğrenci tarafından tasarlanan kent mobilyası ŞiirOdunpazarında da 92 farklı şiir yer alıyor. Türk edebiyatının usta kalemlerinin şiirlerinin yer aldığı tasarım, öğrenciler tarafından tasarlandı. Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Atölyelerinde yine öğrenciler tarafından şekillendirildi. Düzenlenen etkinliğe Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir Mimarlar Odası Şube Başkanı Didar Altuntaş, SES Şube Eş Başkanı ve Şair Birtürk Özkavak, ATOP’lu öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
HER AŞAMADA YANIMIZDAYDI
Etkinlikte konuşan ATOP koordinatörü Oğuz Batur Taş, “Bugün gördüğümüz tasarımımız Dünya Şiir Günü için çalıştığımız ŞiirOdunpazarında tasarımı. Tasarımda amaçladığımız, etkileşim ve farkındalık yöntemleri ile günden güne önemini unutuyor olduğumuz edebiyatımızın gözbebeği şiir için farkındalık kazandırmak. Bu tasarımı 20 gönüllü öğrenci olarak tasarladık. Bunun yanında Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Etüd Proje Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü gibi birçok müdürlük her aşamada yanımızdaydı” dedi.
ŞİİR VE EDEBİYAT YAŞAYACAK
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ŞiirOdunpazarında’nın tamamen gençlerin hayal ettiği, Eskişehir’le, Odunpazarı ile uyuşan bir tasarım olduğunu söyledi. Kurt, “Sanatın ve edebiyatın merkezi olsun istediğimiz Odunpazarı’nda, bu gün, burada geçici olarak sergileyeceğiz. Bir hafta sonra gerçek yeri olan Ataol Behramoğlu Kütüphanesi’nin önündeki alana yerleştireceğiz. Eskişehirlilerin, yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin şiiri ve edebiyatı yaşayacağı bir ortam yaratacağız. Türkiye’de şiir deyince, şair deyince hep olumsuzluklar akla gelir. Hep cezaevi akla gelir. Hep isyan akla gelir. Ama bu günlerde çok daha fazla şiire ihtiyacımız olduğunu hissediyorum. Bizim iki gündür yaşadıklarımız, gerçekten daha çok şairin, daha çok edebiyatın işlenmesi gereken bir ortama girdiğimizi gösteriyor” diye konuştu.
TEPKİ GÖSTERDİ
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine de değinen Kurt, “Uluslararası hukuka, iç hukukuna aykırı her türlü eylemi bizi yönetenler gerçekleştiriyor. Daha dün, uluslararası ve belki de dünyada ya da ülkemizde tek İstanbul adı ile anılan bir ortak uzlaşmayı, tek başına feshetti. Bunu hukuki mücadelesi devam edecek ama bunun şiir ve edebiyattaki mücadelesi, daha da yaygınlaşması gerekir diye düşünüyorum. Gençlerin eline sağlık diyorum, bu düşünceleri daha da büyüterek, yaygınlaştıracağımıza inanıyorum ve hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.
Kurt konuşmasından sonra Şair Ataol Behramoğlu’nun Bebeklerin Ulusu Yok adlı şiiri okudu.
GÖRÜLESİ BİR ANIT
Kurt’tan sonra söz alan Birtürk Özkavak, böyle bir eserin hayata geçirilmesinin çok onur verici olduğunu söyledi. Başkan Kurt’a ve ATOP gönüllülerine teşekkür eden Özkavak, “Eskişehir için gerçekten güzel ve görülesi bir anıt oldu. Herkes bunu görmek için gelecek, bundan eminim bu konuda” dedi. Özkavak konuşmasının ardından pandemide hayatını kaybeden sağlık emekçileri için yazdığı bir şiiri okudu.
Konuşmaların ardından Kurt, ATOP gönüllülerine ve Mimarlar Odası Eskişehir Şube Başkanı Didar Altuntaş’a teşekkür plaketi takdim ederek tasarlanan mobilyayı inceledi. Kurt, sevdiği bir şiiri de ‘En Sevdiğim Şiir’ kısmına yazdı.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Eskişehir Kent Konseyi Ramazan Tebriği - web
Eskişehir Barosu Ramazan Bayramı tebriği - web
ESO Ramazan Bayramı tebriği web