Odunpazarı Belediyesi’nin katkıları ile Eskişehir Kırım Derneği tarafından bu yıl 36’ncısı düzenlenen Tepreş Şenlikleri, Kocakır Mesire Alanında yapıldı. Yoğun ilgi gören Tepreş Şenliklerine Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, Tepreş Ağası Burhan Çifter, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Recep Şen ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

BİRLİK VE BERABERLİK

Açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Recep Şen, tepreşin Eskişehir’e, Eskişehir halkına ve dünyadaki Kırım Tatarlarına hayırlı olmasını diledi. Dünya Kırım Tatarları arasında dayanışma ve kardeşlik bağlarını sıkı tutmaya çalıştıklarını ifade eden Şen, gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu günlerde birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyduklarını dile getiren Tepreş Ağası Burhan Çifter, bu birlik ve beraberliği sağlamak için de Kırım Gecesi ve Tepreş gibi etkinlikler düzenleyen Kırım Derneği Başkanı Şen ve yönetimine teşekkür etti.

KIRIM TARİH SÜZGECİNDEN GEÇİYOR

36’ncı Tepreş’in hayırlı olmasını dileyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi. Başkan Kurt, “Geleceğimiz bereketli olsun. Yuvalarımız huzurlu olsun. Son 10 yıldır Odunpazarı Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen tepreş bundan sonra da aynı dayanışma içerisinde devam edecek. Şu anda Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın dünyanın bütün ülkelerindeki diasporada soydaşlarımıza çok büyük ihtiyaçları olduğunu vurgulamak istiyorum. Kırım sanki kendi topraklarında Tatarlar yaşamasın diye bir tarih süzgecinden geçiyor. Her ortam, her olay, her savaş Kırım’ı ve Kırım Tatarlarını meşgul ediyor. Zora sokuyor, onları inanılmaz derecede sıkıntıya sokuyor. Bunun sebebini araştırmalıyız. Buna çözüm üretmeliyiz. Bunun yolu Türkiye’deki Kırım Tatar derneklerinin tek vücut halinde birleşmesi, birlikte olması ve Kırım Tatarları’nın tek meşru temsilcisi Kırım Tatar Milli Meclisi’yle birlikte hareket etmesinden geçer. Hiç kimsenin gözünün üstünde kaşın var demeye hakkı yok. Herkes bu doğrultuda çalışmalıdır. Küçük küçük menfaatler büyük menfaati, büyük ideali ortadan kaldırmamalıdır. Her derneğin birinci görevi birlikte olmak, dayanışmayı güçlendirmek ama Kırım’ı unutmamaktır” diye konuştu.

ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

“Şu anda Ukrayna’da Rusya ile olan savaş en çok Kırım Tatarlarını etkilemektedir” diyen Başkan Kurt, “O halde Türkiye’de yetişmiş olan bizim gibi Kırım Tatarlarının en önemli görevi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Yurtta barış, dünyada barışı’ sağlamak için mücadele etmektir. ‘Savaş zorunluluk değilse cinayettir’ demiş Mustafa Kemal Atatürk ve biz bu cinayetlerin işlenmesini engellemeliyiz. Aksi takdirde dün Çerkeslere yapılan, Tatarlar’a yapılan soykırımın bugün Boşnaklara yapıldığını gördük, yaşadık. Gene dünyanın sesi çıkmadı. Ama şimdi Filistin’de soykırım devam ediyor. Ezilen ülkeler, mazlum ülkeler bağımsız ülkeler haline dönmedikçe dünya emperyalistleri herkesi sömürmek için baskılayacak. Buna isyan etmeliyiz. Tıpkı Anadolu’da 1919’da başlayan kutsal isyan gibi biz ayağa kalkmalıyız” ifadelerini kullandı.

UMUTLARIMIZI ARTTIRDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, düzenlenen şenlikle Kırım Tatar kültürünün yaşatıldığını ifade ederek, “Tüm zorluklara rağmen bugün burada gördüğüm birlik ve beraberliğin umutlarımızı bir kat daha arttırdığını söylemem gerekiyor. Eskişehir bir göçler şehri diyoruz. Ve iyi ki de böyle bir zenginliğe sahibiz. Bugün Eskişehir kültürde, sanatta, siyasette, sporda, gastronomide kısacası her alanda Kırım Tatarı soydaşları ile birlikte çok daha güçlü ve özel bir şehir olmuştur. Çünkü bir ülkeyi, toplumları ayakta tutan kültürü, örf, adet ve gelenekleridir. Siz onu oradan aldığınız an geriye hiçbir şey kalmaz” dedi.

Bayram sıcaklığı Eskişehir'i vuracak: Meteorolojiden uyarı geldi! Bayram sıcaklığı Eskişehir'i vuracak: Meteorolojiden uyarı geldi!

HOŞGÖRÜ REHBERİMİZ

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, etkinlikte yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe vurgu yaparak ülkenin yaşadığı sürecin aşılmasında Eskişehir’de yaşadığımız hoşgörünün ve anlayışın rehber alınması gerektiğini söyledi.

GÖSTERİLER SUNULDU

Yemek ve çuval yarışmalarının düzenlendiği şenlikte ilk olarak protokolde oturan kişiler Kalakay tıgırtması yaptı. Daha sonra Eskişehir Kırım Derneği halk oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi