BİLİM KONUŞULDU

Videoyu Aç BİLİM KONUŞULDU
A
a

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Fen Fakültesi tarafından, bilim insanları, öğrenciler ve Eskişehir ile çevre illerde yaşayan bilime meraklı insanların bir arada bulunduğu bir bilim ortam oluşturmak amacıyla düzenlenen ESTÜ Science Talks etkinliğinin ilk konukları Dr. Cihan Taştan ve Dr. Yusuf Yeşil oldu.


Organizasyonunu ve moderatörlüğünü Arş. Gör. Burak Berber’in yaptığı ESTÜ Science Talks’un açış konuşmasını yapan Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Farklı iş yapış şekilleri ile kimsenin söylemediğini kimsenin yapmadığını biz yapalım istiyoruz. Araştırma yetkinliği yüksek bir üniversite burası. Temamız Science Talks; siz iki genç bilim insanına paylaşacaklarınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.
BİLGİLER VERDİ
2011’de ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden ‘Yüksek Şeref’ öğrencisi olarak mezun olan ve aynı yıl, New York Medical School’da Mikrobiyoloji-İmmunobiyoloji alanlarında doktora çalışması yapmak üzere tam burslu olarak hak kazanan Cihan Taştan, gen tedavileri, kanser tedavisinde CRISPR teknolojisi hakkında bilgiler verdi. CRISPR gen tedavisi teknikleriyle insan bağışıklık sisteminin çalışma mekanizmasını anlamak ve bu yöntemle, kansere karşı daha dirençli ve etkili saldırı yöntemleri geliştirmek üzere çalışan Dr. Taştan, üniversite takımları arasında düzenlenecek olan Rare Disease Challenge yarışmasının da duyurusunu yaptı. Yarışmaya katılan takımlara CRISPR gen tasarımı nasıl yapılır, hastaya nasıl uygulanır gibi konularda eğitim verildikten sonra, takımlardan üç nadir görülen gen hastalığı için tedavi projesi üretmesi istenecek.
ÇÖZÜMÜ ANLATTI
Üniversite öğrenimi boyunca 2014 yılında Harvard Medical School, 2015 yılında Stanford University Medicine’da olmak üzere alanında dünya lideri üniversitelerde stajlar yapan Dr. Yusuf Yeşil ise devletlerin sağlık harcamalarını azaltma ihtiyacını yapay zekâ çözümleri ile giderme alanında yapılan çalışmaları anlattı. Bu alanda kendi girişiminin geliştirdiği FluAI uygulamasını tanıtan Dr. Yeşil, yazılımlar vasıtasıyla tanı koymak, tedavi önerisi veya tedaviyi uygulama konusunda geliştirilen mobil uygulama hakkında bilgiler verdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi