BU İŞİ YAPTIRMAYIZ

Videoyu Aç BU İŞİ YAPTIRMAYIZ
A
a

Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) Alpu’ya yapmak istediği ihtisas organize sanayi bölgesi hakkında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Şuna inanıyorum ben; bu işi yapamazlar. Bu işi yaptırmayız. Klasik talan ekonomisidir bu” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV’de yayınlanan Açıkça programına katıldı. Gazeteciler Ali Baş ile Meltem Karakaş Kaya’nın sorularını yanıtladı.
İYİLİK GİBİ SUNULMASIN
Alpu Ovasına raylı sistemlerle ilgili bir ihtisas organize bölgesi kurulmak istenmesini değerlendiren Kurt, şöyle konuştu: “Ben öncelikle şunu söylemek isterim. Sayın Sanayi Odası Başkanımız bu konuda oldukça iddialı açıklamalar yaptı. Buna karşı çıkan vatana ihanet etmiştir gibi bir ortama doğru getirdi. Ben karşı çıkıyorum. Alpu Ovasına böyle bir organize sanayi bölgesi yapılamaz. Çok net. Bunun yapılıyor olması, hele hele Sanayi Odası Başkanımızın böyle rest çekercesine Eskişehir’e eskiden de köhnemiş varı düşünceler, bazı sanayi yatırımlarının gelmesini engelliyordu. Şimdi hadi görelim hodri meydan falan demesi bizi şu noktaya getirmiş onu gördüm. Kapitalizm azgın bir biçimde gidiyor. Muhalefet edecek kimseyi bırakmamış, bağıranı hapse atmış. İtiraz edeni ekonomik olarak siyasi olarak zor noktalara sokmuş. Şimdi istediği gibi at oynatıyor. Devletin gücünü de arkasına almış. Varım ben diyor. Hem de ne diyor. Orası çayır, uygun diyor. Çayırda bu işler iyi yapılır diyor. Bu kamulaştırma parası vermeyiz, altyapı yapmayız diyor. Bakın bunların tamamı gözü dönmüş kapitalizm mantığı. Ben buna karşı çıkıyorum ki ne derse desin. Eskişehirlilere de söylüyorum, Alpululara da söylüyorum. Bu olaya karşı çıkalım. Bu iş olmaz. Ama ne olur biliyor musunuz? Sanayi Odamızın da önderliğinde sanayi Bakanlığı orada bir ihtisas sanayi bölgesi ilan eder. Alpu Ovasını mahveder. Bunu devamı gelecektir. Alpu Ovasına yapılacak organize sanayi bölgesini o kadar masum, Eskişehir’in sanayisini geliştirmek için büyük bir iyilikmiş gibi kimse sunmaya kalkmasın.”
ARAZİYİ BATIRACAKLAR
“ESO başkanı karşı çıksa da istemese de bakanlık o organize sanayi bölgesini yapma kararını vermiş” diyen Kurt, “Oradaki tapu hareketlerinden bunu biliyoruz. Orada kimler arazi almış. Bizim OSB’deki raylı sistemler kümesinden hiçbir iş adamının orada bir çizik tarlası yok. Kalmamış. Kim almış? İstanbul’dan bilmem kim otomotiv şirketi almış, 400 dönüm. Emlakçı, İstanbul’dan yine. 500 dönüm. Bir iş makineleri kiralama lojistik inşaat şirketi 150 dönüm İstanbul’dan. Bir Filistinli 300 dönüm. Almanya’da etçilikle uğraşan biri almış 300 dönüm. Esas turpun büyüğü arkada diyor ya bakın. 2 bin 500 dönüm alan var. Yine bir güvenlik şirketi almış 100 dönüm. Milli futbolcu 80 dönüm Başakşehir’de oynuyor, Başakşehirspordan başka bir oyuncu 30 dönüm. Bizim Eskişehirspor oyuncularının yemeye ekmeği yok. Esas geliyor. 3 bin 500 dönüm AKP’li eski milletvekilinin bir şirketlerinden biri. Diyor ya küçücük bir şey küçüklüğü göreceğiz. Şimdi sevgili Eskişehirlilere bunu şöyle anlatayım. Bu arazileri alanlar buranın OSB olacağını bilenler. Yoksa bu bizim milli takımın oyuncusunun nereden aklına gelecek? Bozan’a Alpu’ya gideyim de tarla alayım. Bizim Eskişehir’deki milli trenciler bu işi zannediyorlar ki biz alıyoruz. Onlar da nereyi alacak? Diyor ki çayırı alalım kamulaştırma yapmayalım. Bozan köyü bunların en büyüklerinden birisi. Alpu merkezde 6 bin 402 büyük baş hayvan var. 14 bin 852 küçükbaş hayvan var. Bozan’da 5 bin 468 büyükbaş hayvan var. 16 bin 613 küçükbaş hayvan var. Yeşildon köyünde 183 büyük baş hayvan, 563 küçükbaş hayvan var. Çardak başı 172 büyükbaş, bin 74 küçükbaş olmak üzere toplam 27 bin büyükbaş, 72 bin küçükbaş hayvan var. Ve bu hayvanlar o çayırlarda otluyor. Şimdi biz burayı hallettiğimiz zaman bu hayvanlara güle güle diyeceğiz. Yine daha ilginç bir şey. Bozan köyünün sulama kooperatifinin haritası. O kooperatif yer altına boruları döşemek suretiyle sulama işlerini yapmış. Şimdi bunun üstüne test yollarını yapacaklar. Ve oradaki hem sulama teşkilatını bitirecekler hem de o araziyi batıracaklar” ifadelerini kullandı.
TALAN EKONOMİSİ
Alpu ovasındaki hukuki engelle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Kurt, “Ankara’da büyük ova kapsamında olan iki köy büyük ova projesi kapsamından çıkarıldı. Öyle ilan ettik ama yanlışlık yapmışız, kusura bakmayın diye Alpu da tartışılmaya başladı dolayısıyla. Şimdi URAYSİM bahane edilerek milli treni engellemeyin ha derken Alpu’ya kurulacak olan organize sanayi bölgesi, binlerce dönüm alan satılmış. Alpu Belediyesi’nin var 3-5 bin dönüm, o da gelecek. Bir de orada çayırlar var, hazine yerleri var. Bunları topladığınız zaman diyecekler ki ya burada zaten bu kadar sanayi bölgesi oldu, bunlara elektrik lazım. Bu elektriği de şu termik santrali de yapıverelim artık diyecekler. O zaman itiraz edecek bir adam kalmayacak o aşamada. Ama şuna ben inanıyorum; bu işi yapamazlar. Bu işi yaptırmayız. Eskişehir’de Raylı Sistemler Kümelenmesi’ndeki 30-35 kişilik grubun kaçı bunlardan haberdar ben merak ediyorum. Büyük laflar eden o Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi, biz milli tren yapacağız, milli tren milli davamızdır falan kaç tane tren yaptık biz şimdiye kadar? Kaç tane lokomotif ürettik biz şimdiye kadar? Yani kendimizi kandırıyoruz. Hayal içerisinde yaşıyoruz. TÜLOMSAŞ vardı, TÜLOMSAŞ’ı da şimdi başka bir hale dönüştürdük. Biz ne ürettik? Hyundai Rotem bizim lokomotiflerimizi yapıyor. Devlet Demir Yolları’yla da bir anlaşma yapmış, her ürettiğinin yüzde 10’unu Devlet Demir Yolları almak zorunda. İşte biz o Hyundai Rotem’in ürettiği lokomotiflerle milli tren haklarımızı oluşturacağız. Yok, öyle bir şey, bunlar yalan, bunlar kandırmaca. Bunlar tamamen göz boyamak suretiyle kapitalistlerin, zenginlerin servetine servet katma kavgası. Klasik talan ekonomisidir bu. Arkasına siyasi gücü de aldığı zaman işte bu hiç itirazsız bu işi yapar götürürler” dedi. HM
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi