Bu maaşla siz geçinin

Videoyu Aç Bu maaşla siz geçinin
A
a

Emeklilerin sofradaki diliminin her geçen gün küçüldüğünü söyleyen DİSK Emekli Sen Şube Başkanı Suat Başaraner, “Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi?” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Memur ve memur emeklilerinin açıklanan enflasyon farkıyla birlikte alacakları zam oranı netleşti. Memur ve memur emeklileri 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 28 oranında zam aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılı ilk 6 ayı için yüzde 5 olan zammı yüzde 7.5 olarak güncelledi. Böylece memur ve memur emeklisine yüzde 30.5 oranında zam yapılmış oldu. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur'lunun en düşük emekli maaşının 1500 lira yerine 2500 lira olarak güncellendiğini duyurdu. Açıklanan zam oranları ile ilgili konuşan DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, 13,5 emekliye yoksulluk ve açlık çektirildiğini ifade etti.
CEBİMİZDEKİ ÜÇ KURUŞU NEREYE VERECEĞİZ?
Emeklilerin cebindeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı yoksa bir dilim ekmeğe mi ya da doğalgaz faturasına mı vereceğinin derdine düştüğünü söyleyen Başaraner, emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı: “Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır. Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır. Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır. Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır. Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır!” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi