BU NASIL BUDAMA?

Videoyu Aç BU NASIL BUDAMA?
A
a

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Dede Korkut Parkı’nda yapılan budama ve bakım çalışmasına bölgede yaşayan vatandaşlar tepki gösterdi.

Furkan Karagöz: Açıkçası ağacın cinsini bilmiyorum. Bazı parklarda polen yaydıkları için bazen kavak ağaçları kesiliyor. Kavak ağaçları kesilmiş olabilir. Kütükleri görünce vatandaşlar otursun diye kesildi diye düşündüm. Ama küçük kütükleri de görünce belli sayıda ağaç kesildiğini anladım. En güzeli ağaçların hiç kesilmemesi. Ama tabi yetkililer daha iyi bilirler.
Hilal Karagöz: Biraz Dede Korkut Parkı alanı için biraz katledilmek gibi görüyorum. Bu alanda daha fazla ağaç kesildiği için ağaçlar bence yaşamalı.
Aydın Aslan: Ben düşündüm ki; acaba bu evlerin önü açılsın diye mi kestiler? Baktım kurumuş bir ağaç da göremedim. Biz burada yıllardan beri koşuyoruz. Bir de ağaçlar yeşermiş, tomurcuklanmış. Ne olursa olsun, bu doğa hepimizin. Bu ağaçların büyümesi 20-30 seneyi alıyor. Ne olduğunu bilmiyorum. Kim olursa olsun yazık günahtır. Yaş ağaca balta vurulmaz.
Mustafa İstanbullu: Bu sahanın güneşten korunması için yapılan muhteşem bir şeydi ilk dikildiğinde. Biz dün kesilirken gördük, ben şahsen çok üzüntülüyüm. Araştırıyoruz. Bir karşıdaki evlerden bahsediyorlar, bir ağaçların çürüdüğünden bahsediyorlar. Bu işin uzmanı değiliz ama üzgünüz. Bu kadar ağaç kesildi, yanlış bir şey yaptıysalar nasıl telafi edecekler merak ediyorum. Yukarda çiçekler açılmış, ağaçların içi yaş. Nasıl kurumuş ben onu anlamış değilim. Pistin hali rezalet, buraya bir bakım yok. yetkililere gidip şikayet ediyoruz zerre kadar ilgilenen yok. yeşillik olsun dediler, yeşilliğin de ana perdesini yok ettiler.
İlhan Girgin: Bu ağacın kesilme zamanı bu zaman değil. Bu ağaçların hepsine su yürümüş. Hepsi şu anda çiçekte. Biz zamanında İstanbul’daki ağaçlar kesilmesin diye nasıl eylem yaptıysak, bunlar için de duyarlıyız, üzgünüz. Kınıyorum gerçekten. Olmaması gereken bir şey. Bu ağaçlar Şubat ayında kesilir. Dalların uçlarına bakın, hepsi yeşillenmiş. Bu ağaçlar gençleştirilecekse yerine ağaç dikilmesi lazımdı. Ağaçlar bu şekilde budanırdı, bakın kökünden kesilmiş. Günah.
 
Öte yandan Orman Bölge Müdürlüğü önceki gün konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Orman Mühendislerinin kontrolünde yaşlı, yan yatmış, içi kovuk devrilme riski olan, sıkışık ve formu bozuk ağaçlar kesiliyor. İyi durumdaki ağaçların ise budamaları yapılıyor. Daha çok parkın dış çevresinde yer alan kavak, aylantus, gladiçya, akasya ve maklora gibi ömrü 20-25 yıl olan, park ve peyzaj sahalarında makbul olmayan ağaçların yerine, ömrü 100 yıldan fazla olan çam ve çınar türleri dikilecek.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi