ÇEVRE SORUNU İKLİMİ DEĞİŞTİRDİ

Videoyu Aç ÇEVRE SORUNU  İKLİMİ DEĞİŞTİRDİ
A
a

Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen İklim Sohbetleri etkinliğine konuk olan Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ve Dr. Nuran Talu dünyanın ve çevremizin karşılaştığı tehlikeleri, iklim değişikliğinde gelinen nokta ve yapılması gerekenler konusunda önemli bilgiler verdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Gençlik Merkezi’nin youtube kanalı #ebbgenclik üzerinden yapılan online söyleşiye gençler yoğun ilgi gösterdi. EUROSOLAR Türkiye Yenilebilir Enerji Birliği Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ve Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu özellikle yenilenebilir enerji konusuna dikkat çekti.
BAŞ EDEMEYİZ
Dr. Nuran Talu, covid 19 ile birlikte sorunların ve krizlerin küresel boyutta olduğunun daha net görüldüğünü belirterek, “Artık krizler evimize kadar ulaşıyor. Küresel ısınma ile iklim değişikliği yaşanıyor. Bu ısınma neden oluyor? İnsanlığın doğaya müdahalesinin sonsuz şekle dönüştüğü görülüyor. Tabi bu kapitalist düzenle de alakalı bir konu. Sınır tanımadık doğaya müdahale ederken. Biz iklim değişikliğini bir çevre sorunu görmeyiz. Çevre sorunu olduğu için iklim değişikliği yaşanır deriz. Doğal hayatın yok edilmesinin önüne geçilemezse küresel yıkıcı krizlerle baş edilemez olacaktır. Burada 2 konu var. Sera gazı emilimi azaltılması hatta karbonsuzlaşma ve iklim değişikliği etkilerine uyum sağlamak” dedi.
BİZE ULAŞIN
“Her gün 7 milyon insan bu hava kirliliği içerisinde ölüyor” diyen EUROSOLAR Türkiye Yenilebilir Enerji Birliği Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, “Ölmeyenler ilaç almaya başlıyor onlar da 5-10 yıl sonra ölüyor. İlaç almaya başladığınız anda işleyen mekanizmada bir sorun olduğunu görüyorsunuz. Covid 19 gelince ilaç-aşı gibi konular bir adaptasyon dönemi gibi. Aşı bulalım, ilaç yapalım deniyor ama sorunun ana kaynağına inmek çok önemli. Yenilenebilir enerji ile sıfıra ulaşmak dediğimiz 2060 yılına kadar sıfır salınım konusunda ilgili çalışmalar ve yapılması gerekenlerdir. Ya çözüme yüzümüzü döneceğiz ya da sorunun bedelini biz, çocuklarımız, torunlarımız ödeyecek. İyi ki Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nı kurmuşuz. Gençler ne zaman bu konularda bilgi isterse bize her zaman ulaşabilirler” diye konuştu. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi