Devletin plansızlığı üreticiye patladı!

Videoyu Aç Devletin plansızlığı üreticiye patladı!
A
a

Sivrihisar ve Çifteler ilçelerinde bulunan devletin anlaşmalı depolarının hasat döneminde dolmasına tepki gösteren üreticiler, saatlerce kuyrukta beklediklerini anlatarak CHP Milletvekili Utku Çakırözer’e dert yandı. Çakırözer, devletin plansızlığının bedelinin yine çiftçiye ödetildiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de arpa ve buğday hasadı başlarken, hasadını yapıp ürününü korumak ve daha iyi fiyattan satabilmek için lisanslı depolara getiren çiftçiler ‘depolar dolduğu’ için mağdur oluyor. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Sivrihisar merkez, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolarda ürününü teslim edebilmek için kilometrelerce kuyrukta sıra bekleyen çiftçileri dinledi. Çakırözer’e ziyaretlerinde CHP Sivrihisar İlçe Başkanı İhsan Turan, CHP Çifteler İlçe Başkanı Şükrü Keser de eşlik etti.
 
HAKKIMIZI GASPETTİLER
Çakırözer’in Sivrihisar Kaymaz’daki lisanslı depoculuğa gerçekleştirdiği ziyaretlerde dinlediği çiftçiler şu sıkıntıları anlattı: “Biz daha hasada başlamadan depolar dolmuş. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz. İlk önce arpa alımını durdurdular. Şimdi de buğday alımı duracak. Sabahın altısından beri kapıda bekliyoruz. Lisanslı depo dolduğu için biz depolara ürünlerimizi bırakamıyoruz. Şimdi TMO çukurlar kazıp ürünlerimizi oraya alacak. Ama bu saklama değil! Zorunlu satış. Ofise satmaya zorluyorlar. Sistem tamamen çığırından çıkmış durumda. Biz de mecburen ürünlerimizi ofise vermek zorundayız. Ankara bölgesinden, Konya, Afyon bölgesinden ürününü buraya getirenler var. Biz hasada başlamadan 70 tır buraya gelmiş. Biz ürünlerimizi getirmeden depoları gasp ettiler.”
 
SİLOLARIN HAYRINI GÖREMEDİK
Gerenli köyünden ürününü getiren bir çiftçi ise, “Siloların hayrını görmedik. Depolara emanet veremediğimiz için ofise satmak zorundayız. Oysa depoya verebilsek istediğimiz zaman ürünümüzü satacağız” dedi. Kaymazlı çiftçi ise, “Dün akşamdan beri burada sırada bekliyorum. Depolar dolmuş. Ben şimdi ne yapacağım” diye sordu. Çifteler’deki lisanslı depoya ürünü getiren, kuyrukta sıra bekleyen bir çiftçi de şöyle dert yandı: “30 saati aşkın süredir buradayım. Benim gibi saatlerdir 1,5 kilometrelik kuyrukta bekleyen arkadaşlar var. Buradaki durum bu. Kime ne diyeceğimizi de bilemiyoruz. Trafik sorunuda var. Büyükler sesimizi duysun, bizi görsün. Bu memleketin çiftçisini düşünsünler, çünkü biz derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Burası kapanırsa 10 liralık mal 5 liraya düşecek. Konya’nın malı Konya’da, Polatlı’nın malı Polatlı da kalsın. Sivrihisar çiftçisi Sivrihisar’da satsın. Her ilçelerin siloları kendi çiftçisinin ürünü alsın.”
 
ALINTERİNE SAYGI GÖSTERİN
Çakırözer ziyaretlerinde Sivrihisar Merkez, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolar ile Toprak Mahsülleri Ofisi yetkilileri ile de görüşerek, bilgi aldı, Eskişehir çiftçisinin yaşadığı mağduriyeti aktardı. Eskişehir çiftçisi hasada başlamadan lisanslı depoların dolmasının birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini aktaran Çakırözer, “Sivrihisar’da, Kaymaz’da lisanslı depolar alımı doldurmuş durumda. Ama Eskişehir genelinde yarıdan fazla çiftçimiz daha buğday hasadını bitiremedi. Ürünlerin çiftçiden alınması önemli ama çiftçilerimiz ürününü hemen ofise satmak istemiyor. Bu lisanslı depo kanunu da bunun için çıkmıştı. Hani çiftçiler içindi bu depolar? Kim nasıl doldurdu? Ortada bir çok haksızlık var. Polatlı’dan, Konya’dan gelip bu depolara ürün yıkmışlar. Ayrıca çiftçiden daha çok tüccarların kendi ürününü burada sakladığı konuşuluyor. Nedeni ne olursa olsun bu lisanslı depoculuk alanında bir sıkıntı büyük bir boşluk var. Ve bedelini çiftçimiz ödüyor. Şimdi çiftçiyi malını ofise ya da tüccara satmaya mecbur bıraktılar. Görüyoruz ki devlet hazırlığını yapmamış. Devletin çiftçinin alınterine saygısı olmalı. Ortada büyük bir plansızlık, öngörüsüzlük, başı boşluk var” ifadelerini kullandı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi